Strona głównaOgólnaArtykułyDebata konstytucyjna trwa – Dwór Zbożenna 2018

Debata konstytucyjna trwa – Dwór Zbożenna 2018

Wywołany przez Pana Prezydenta Andrzeja Dudę temat – zmiana Konstytucji RP, jest doskonałą okazją do porozmawiania o organizacyjnym stanie państwa. Nie ma co do tego żadnej wątpliwości, ani sprzeciwu, przynajmniej w kręgach myślących pozytywnie o przyszłości Polski, że Konstytucję należy zmienić! Pozostaje pytanie: co? W jakim zakresie? A może należy napisać nową?

Oczywiście, aby móc odpowiedzieć na te pytania, należy podjęć dyskusję nad ideą – czym jest konstytucja w ogóle, czy i do czego jest obywatelowi potrzebna. Przemyśleć zapisy jakie powinny się w niej znaleźć,  jej kształt, przekaz, stopnień uniwersalności, a na koniec jeszcze jedna bardzo ważna rzecz – do kogo jest adresowana.

W ślad za hasłem danym przez Pana Prezydenta poszły czyny. Odbyły się konsultacje w gronie obozu władzy, powołano pełnomocnika w Kancelarii Prezydenta do spraw referendum dotyczącego projektu nowej konstytucji, zorganizowano debatę publiczną zainaugurowaną 25 września 2017 r. spotkaniem w Sali BHP Stoczni Gdańskiej z udziałem Głowy Państwa. Kolejne odsłony konstytucyjnej debaty miały miejsce w stolicach województw, każda z nich była poświęcona innemu zagadnieniu, jak np„Rodzina, małżeństwo – wartości podlegające szczególnej ochronie w świetle Konstytucji RP” (Lublin – 12.02.2017),      „Prawo do nauki – system edukacji według nowoczesnej konstytucji” (Wrocław – 04.12.2017), ,,Ochrona zdrowia w Konstytucji – prawo czy fikcja” (Gdańsk – 27.10.2017). Pytanie: Czy tak powinna być prowadzone debata? Czy opinię kilkudziesięciu osób zebranych w jednym mieście na jednej sali można uznać za miarodajną dla całej Polski?

Konfederacja Spiska postanowiła włączyć się do tej „ogólnonarodowej” dyskusji. Zbliżające się XI Forum Monarchistów Polskich ( 16-18 marca 2018 r. Dwór Zbożenna) będzie poświęcone w całości tematyce konstytucyjnej. Zadany temat debaty jest tylko jeden: „Co powinna zawierać dobra konstytucja?” Własne wizje dobrej konstytucji zaprezentuje siedmiu prelegentów. Po każdym wystąpieniu odbędzie się  wnikliwa otwarta dyskusja. Wnioski z niej zostaną przesłane do Kancelarii Prezydenta RP.

Prelekcja prof. Artura Ławniczaka z Uniwersytetu Wrocławskiego, oprócz własnych konstytucyjnych tez Autora, będzie miała charakter merytorycznego wprowadzenia do zagadnienia konstytucjonalizmu. Kolejne wykłady wygłoszą m.in. prof. Marian Kallas – Dziekan Wydziału Prawa i Administracji Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Warszawie, współautor projektu konstytucji konserwatystów, dr Ryszard Gajewski z Lublina – prezes fundacji „Instytut Myśli Społecznej, b. poseł na Sejm RP, uczestnik prac nad Konstytucją z 1997 r., prof. Marcin M. Wiszowaty – Uniwersytet Gdański, autor monumentalnej pracy „Zasada monarchiczna i jej przejawy we współczesnych ustrojach europejskich i pozaeuropejskich monarchii mieszanych”. „Polska ma własną drogę” tezy ustrojowe autorstwa prof. Jacka Bartyzela przedstawi Jan Tyszkiewicz.

Zostanie omówiony, poddany analizie, projekt uniwersalnej konstytucji  księcia Jan Adama II z Liechtensteinu, zamieszczony w jego książce „Państwo w trzecim tysiącleciu”.  Marszałek Konfederacji Spiskiej zaprezentuje projekt konstytucji dla monarchii i przedstawi własną wizję ustrojową państwa.

Zainteresowanych udziałem w Forum prosimy o kontakt na adres biuro@skowera.eu  lub przez stronę www.monrchia.info.pl.

XI FORUM  MONARCHISTÓW POLSKICH;   16-18 MARCA 2018;   DWÓR ZBOŻENNA k/PRZYSUCH

Jan Skowera

Podziel się

Brak komentarzy

zostaw komentarz