Strona głównaOgólnaArtykułyKrólewska korona dla Wettynów.

Królewska korona dla Wettynów.

Tak został zatytułowany artykuł, jaki ukazał się na łamach saksońskiego dziennika „Sächsische Zeitung” w dniu 14 sierpnia 2017 roku. Ponieważ kopia tego artykułu dotarła do mnie w ostatnich dniach, dlatego teraz mogę się do niego odnieść. Jest to kolejna reakcja na publikację artykułu Michała Wałacha, jaką zamieścił na portalu pch24.pl. Pierwszy zareagował portal royalcentral.co.uk, o czy już Państwa informowaliśmy. Na zasadzie domina „posypały” się następne publikacje. Wieści o nich dochodzą z pewnym opóźnieniem, stąd też w tej a nie innej chwili nasze komentarze. Ponieważ nie są to „newsy” tracące ważność z dnia na dzień, dobrze się z nimi zapoznać, nawet po upływie kilku miesięcy.

Zamiast omówienia przytoczę Państwu pełny tekst artykułu „Eine Königskrone für die Wettiner” jaki zamieścił drezdeński w/w „Sächsische Zeitung”.

Wołanie o monarchę w polskich mediach staje się coraz głośniejsze, a to włącza do gry saksoński ród książęcy Wettynów.
Redaktor Michał Wałach „ma dosyć tej demokracji”, o czym informuje, w tytule swojego artykułu,  czytelników polskiego czasopisma Polonia Christiana. „Agresywne wystąpienia” w parlamencie, wzajemne „słowne i fizyczne” ataki parlamentarzystów na siebie, „walki uliczne” – tym wszystkim obciąża dziennikarz system parlamentarny. Własną drogę wyjścia z tej sytuacji Wałach przedstawia w krótkim tekście dla Polonii Christiana: mocna i zamożna Polska jest możliwa tylko wtedy, kiedy powróci katolicka monarchia.
W przypadku artykule Wałacha nie mamy przecież do czynienia z tekstem pochodzącym z jakiegoś pisma satyrycznego. Polonia Christiana jest tubą medialną wpływowego stowarzyszenia katolickiego Piotra Skargi, nazwanego imieniem wiodącej osobowości ruchu antyreformacyjnego 16. stulecia. Jezuita Piotr Skarga opowiadał się za mocną władzą monarszą, kosztem władzy Sejmu, magnatów i szlachty.
Obok stowarzyszenia Piotra Skargi powstało w Polsce wiele innych organizacji i instytucji postulujących restaurację monarchii. Do nich należy założona w 1989 roku we Wrocławiu Organizacja Monarchistów Polskich. W wywiadzie dla czasopisma Nowy Dziennik przewodniczący tego stowarzyszenia Adrian Nikiel przedstawia własne rozwiązania umożliwiające przejście od systemu republikańskiego do monarchizmu. Według niego powinien to być łagodny i zorganizowany proces, ściśle uzgodniony z Unią Europejską. Przyszły polski władca musiałby być tradycjonalistą i katolikiem, podkreśla Nikiel.
Takie wypowiedzi znajdują oddźwięk na angielskojęzycznym portalu internetowym Royalcentral.co.uk. Według własnych informacji, chodzi o najpopularniejsze niezależne źródło informacji z życia domów panujących. Strona jest odwiedzana przez pół miliona czytelników miesięcznie. W swoim artykule o planach monarchistów w Polsce współpracownik portalu Royal–Central Oscar Aanmoen wymienia dawny królewski dom Wettynów, jako pretendentów do polskiej korony.
Po wygaśnięciu męskiej linii królewskiego domu Jagiellonów i wprowadzeniu obieralności króla przez  szlachtę, jego godność upadła. Łącznie z ośmiu europejskich rodów arystokratycznych byli wybierani polscy królowie w latach 1573 – 1795. Wettynom udało się, być koronowanym w Katedrze na Wawelu, po raz pierwszy za sprawą Augusta Mocnego w 1697 roku. Również jego syn August III panował w Polsce od 1734 aż do śmierci w 1763  roku.
Obok Wettynów, według informacji portalu Royalcentral.co.uk, również dawne polskie rody królewskie, Poniatowscy i Leszczyńscy, są brane pod uwagę jako pretendenci do tronu. Te są jednak dużo gorzej zorganizowane niż Wettynowie i nie przejawiające aktywności w ruchu monarchistycznym, jak informuje portal internetowy.
Wettynowi z Moritzgurga, księciu saksońskiemu Danielowi, przyszłej głowie rodu, plany przekształcenia Polski w królestwo są znane. Zajmuje jednak bardzo powściągliwą postawę w tej sprawie. Sam nie jest monarchistą lecz demokratą, z historyczną świadomością. Biorąc również pod uwagę mało przyjazny Niemcom klimat w polskiej polityce, koronację Wettyna uważa za mało prawdopodobną.
Ale nie wiadomo, czy najmłodsza latorośl rodu Wettynów z Moritzburga Gero Friedrich Johann będzie podzielał poglądy ojca jak dorośnie. Młody książę w kwietniu będzie obchodził drugie urodziny.

Przekład: Jan Skowera

Podziel się

Brak komentarzy

zostaw komentarz