Strona głównaDaniaMonarchiczny Przegląd Tygodnia #5/2016

Monarchiczny Przegląd Tygodnia #5/2016

Australijscy republikanie chcą referendum

Jeden z czołowych australijskich republikanów, wybrany 26 stycznia Australijczykiem Roku niegdysiejszy dowódca wojskowy David Morrison, ogłosił że swoją rosnącą popularność zamierza wykorzystać do promowania referendum mającego zastąpić królową brytyjską rodzimą głową państwa. Nie pierwszy raz część Australijczyków chce pozbyć się królowej, podobne referendum miało miejsce w 1999 roku, lecz wtedy wygrali monarchiści. Obecnie większość liderów stanów i terytoriów w Australii zgodziła się na podjęcie referendum na temat ustroju państwa do 2020 roku. Premier Australii Malcolm Turnbull, który w 1999 roku przewodził kampanii na rzecz ustanowienia republiki, uważa jednak, że z odwołaniem monarchy należy poczekać do końca rządów obecnej królowej, ponieważ ruchowi republikańskiemu brakuje impetu, który miał w latach 90.

Król Hiszpanii spotka się z szefami partii

Pablo Iglesias, lider lewicowej partii Podemos, nowej siły politycznej w hiszpańskim parlamencie

Pablo Iglesias, lider lewicowej partii Podemos, nowej siły politycznej w hiszpańskim parlamencie

Król Filip VI po raz kolejny spotka się z przywódcami politycznymi, by zakończyć trwający już 6 tygodni kryzys polityczny. Po ostatnim bezowocnym spotkaniu z Mariano Rajoyem, pełniącym funkcje premiera przywódcą Partii Ludowej (28% głosów w wyborach) król zamierza spotkać się z nowymi graczami na hiszpańskiej scenie politycznej. W poniedziałek monarcha spotka się z przedstawicielami centrystycznej Ciudadanos (14%) oraz lewicowej Podemos (20%), a we wtorek ponownie z Partią Ludową oraz z partią socjalistyczną (22%). Jeśli nie zostanie wypracowane porozumienie między partiami, kryzys i brak funkcjonalnego rządu może trwać jeszcze długo. Obowiązek ponownych wyborów pojawia się gdy nie utworzy się rządu po dwóch miesiącach od pierwszego wotum zaufania – jednakże żadna partia się go nie podjęła. Nie istnieje natomiast żadne ograniczenie czasowe jeśli chodzi o podjęcie pierwszego głosowania nad wotum zaufania – kryzys będzie trwał zatem aż do wypracowania międzypartyjnego porozumienia.

Król Jordanii spotyka się z afrykańskimi przywódcami

W tym tygodniu król Abdullah II spotkał się z przywódcami afrykańskimi w mieście Aqaba. Na spotkaniu obecni byli także przedstawiciele państw europejskich, azjatyckich oraz Kanady i USA. Tematem spotkania, na które stawili się między innymi prezydent Somalii Hassan Sheikh Mohamud, prezydent Dżibuti Ismail Omar Guelleh oraz premier Etiopii Hailemariam Desalegn, był terroryzm i jego wspólne zwalczanie. Problemy współpracy na rzecz walki z terroryzmem król poruszał już wcześniej także z przedstawicielami Egiptu, Tanzanii, Kenii i Ugandy.

Duńska królowa odwiedzi Wyspy Owcze

Flaga Wysp Owczych

Flaga Wysp Owczych

W dniach 13-16 czerwca królowa Małgorzata II odwiedzi w ramach oficjalnej wizyty Wyspy Owcze. Te małe wyspy będące terytorium zależnym Danii mają stosunkowo dużą niezależność, lecz ich stosunki z monarchią duńską są dobre. Niewielkie wyspy posiadają własny parlament, premiera i sześciu ministrów, mają także swoich przedstawicieli w parlamencie duńskim i Radzie Nordyckiej. Co ciekawe, choć Wyspy Owcze jeśli chodzi o politykę obronną, zagraniczną i konstytucyjną polegają na Danii, to były w stanie odrzucić w referendum członkostwo w UE.

Wizyta cesarza Japonii na Filipinach

W środę na Filipiny przybył cesarz Akihito, gdzie został gorąco przywitany przez prezydenta Benigno Aquino. Odbywająca się w 60 rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych wizyta umocniła i tak już dobre stosunki między dwoma państwami. Choć w trakcie II wojny światowej Filipiny poniosły duże straty z powodu Japonii – a niektórzy wciąż Japonii nie przebaczyli, co pokazały niewielkie grupy protestujących w stolicy – to współpraca zarówno gospodarcza jak i polityczna kwitnie. Japonia wspierając subsydiami Filipiny wzmacnia swojego sojusznika przeciwko Chinom, które są ich wspólnym przeciwnikiem.

Brak komentarzy

zostaw komentarz