Strona głównaOgólnaArtykułyNowa-stara flaga Rosji?

Nowa-stara flaga Rosji?

Logo_for_Liberal_Democratic_Party_of_Russia

Logo Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji

 

Niedawno do rosyjskiej Dumy wpłynął wniosek o zmianę rosyjskiej flagi państwowej. Za wnioskiem stoi Liberalno-Demokratyczna Partia Rosji, która znana jest z tego, że proponuje rzeczy dość kontrowersyjne, szczególnie dla Zachodu. Wystarczy wspomnieć propozycje rozbioru Ukrainy, w którym udział wziąć mieli oprócz Rosji, także inni sąsiedzi – w tym Polska.

Obecną flagę wprowadzoną w latach 90., lecz mających dość długą historię, sięgającą czasów carskich miałby zastąpić tzw. „flaga Romanowów” (nazwa ta nie jest w stu procentach poprawna). Została ona wprowadzona jako oficjalny symbol państwowy przez cara Aleksandra II w 1858. Jako taka przestała ona służyć w 1883, za panowania Aleksandra III. Nigdy jednakże nie zakazano jej użycia, mogła więc być wykorzystywana do 1914 roku, gdy pojawił się nowy wzór. Jak widzimy, flaga używana była oficjalnie przez stosunkowo krótki czas, będąc jednocześnie bardzo niepopularną wśród ludzi, którzy woleli biało-niebiesko-czerwoną flagę, podobną do tej używanej dzisiaj.

„Flaga Romanowów” powstała pod wpływem niemieckich doradców. Swoją kolorystykę zaczerpnęła z herbu carów. Zgodnie z zasadami heraldyki czerń orła dała pas górny, złote (w heraldyce nie ma żółci) pole herbu dało pas dolny. Jednakże flagą czarno-złotą posługiwali się już Habsburgowie. W celu odróżnienia nowej flagi Rosji od już istniejącej austriackiej dodano na sam dół biel (która zgodnie z zasadami heraldyki reprezentuje srebro). O ile co do dwóch pierwszych pasów trzykolorowej flagi wszyscy są zgodni, to pochodzenie i symbolika trzeciego nie jest już taka jasna. Jedni utożsamiają tą biel z kolorem legitymizmu, podkreślającym prawowitość rosyjskiej monarchii, inni mówią, że ma związek z kolorem kokard noszonych przez Piotra I i Katarzynę II. Jeszcze inna interpretacja mówi, że biel zaczerpnięto z jeźdźca – św. Jerzego Zwycięzcy – pojawiającego się w herbie Moskwy.

Nowe barwy oraz symbolika pokazywały mocne związanie Rosji z carem co wpisywało się w doktrynę samodzierżawia i podkreślało to, że państwo jest własnością cara. Mimo stosunkowo krótkiego czasu oficjalnego użytkowania i niepopularności flaga nie została zapomniana. Obecnie, po długiej przerwie zaczyna zyskiwać na popularności, szczególnie w środowiskach tzw. „prawicy”, czy „radykalnej prawicy”. Określenia te będące zupełnym anachronizmem (tak samo jak cały podział na prawicę i lewicę) mogą być mylące. Generalnie starej carskiej flagi na różnych demonstracjach i wydarzeniach używają monarchiści, nacjonaliści oraz zwolennicy powrotu Rosji do pozycji prawdziwie imperialnej.

Romanov_Flag.svg

„Flaga Romanowów”, używana w latach 1858-1883, której przywrócenie postuluje Michaił Diegtiariew.

 

Ta ostatnia idea wydaje się być szczególnie bliska autorom wniosku, Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji. Michaił Diegtiariew pomysłodawca przywrócenia starej flagi tłumaczy: „Każdy obywatel szanujący swoją ojczyznę chce żyć w wielkim kraju z wielką historią.”. Dodaje także: „Odrodzenie flagi cesarskiej byłoby początkiem ery odzyskania wiarygodności, utraconej tradycji minionych wieków, w celu wzmocnienia międzynarodowej pozycji Rosji. Pod cesarską flagą odnieśliśmy wiele zwycięstw, ona jest zdolna zjednoczyć wszystkich obywateli Rosji.”. Kolejnym argumentem, który Diegtiariew podaje za rozpatrzeniem wniosku o zmianę flagi jest fakt, że obecna została przyjęta bez konsultacji społecznych.

Mamy więc dwie tradycje ścierające się ze sobą, przy czym jedna jest stosunkowo młoda i na pewno krótsza. O ile wniosek przejdzie raczej bez echa i najpewniej nic się nie zmieni w państwowych symbolach rosyjskich, to próby powrotu do carskiego imperializmu w symbolice wydają się pasować do kierunku w jakim zmierza rosyjska polityka,.

Brak komentarzy

zostaw komentarz