Strona głównaOgólnaFelietonNowe władze Korony Czeskiej

Nowe władze Korony Czeskiej

27. Zjazd Korony Czeskiej – partii czeskich monarchistów, wyłonił nowe władze na następną czteroletnią kadencję. Dotychczasowy przewodniczący Peter Nohel nie ubiegał się o ponowny wybór ze względów rodzinnych. W szranki wyborcze stanęło dwóch kandydatów Emil Adamec i dr Radim Špaček. Rywalizację o przywództwo partii zdecydowanie wygrał dr Špaček, pochodzący z Pragi biolog, pracownik naukowy jednego z badawczych instytutów.

Tradycyjnie zjazdy czeskich monarchistów otwierają wystąpienia zaproszonych gości. W tym roku byli to przedstawiciele:  Austrii – Nicola Fara, prezes Schwarz-Gelbe Allianz, Polski – Jan Lech Skowera, marszałek Konfederacji Spiskiej, USA – Charles A. Coulombe, przedstawiciel International Monarchist League. Czeskie środowiska polityczne reprezentowało trzech senatorów,  dwóch posłów oraz członkowie władz różnych partii. Poza światem polityki byli przedstawiciele organizacji społeczno-politycznych, z którymi Korona Czeska na co dzień współpracuje. Partia czeskich monarchistów należy do najstarszych, a zarazem najmniejszych partii politycznych, jednak świat czeskiej polityki jest zupełnie inny od polskiego. Pełen szacunek dla różnych poglądów, opcji i politycznego potencjału, ani cienia pychy, żadnego wywyższania się nad innych. W minionym zjeździe uczestniczyli parlamentarzyści obecnej opozycji, ale uczestniczyli też jak byli u władzy, piastując ministerialne stanowiska.

Oficjalnie Korona Czeska, jako partia polityczna została zarejestrowana w 1991 roku, zorganizowane środowisko ludzi o poglądach monarchistyczno-konserwatywnych, z którego się wywodzi zawiązało się przed trzydziestu laty, stąd też podczas zjazdu pojawiło się kilka akcentów wspominkowych. W podobnym czasie powstał polski Klub Zachowawczo-Monarchistyczny, z tą tylko różnicą, że czeska organizacja działa, a o polskiej słuch zaginął. Jeden z czołowych działaczy mówił, że należy do Korony Czeskiej 22 lata, zapisał się jak miał lat 18 i gdyby nie istniała partia monarchistów, to nie należałby do żadnej innej. Prezentowany pogląd pokrywa się z wynikami wewnętrznej ankiety, w której trzy czwarte wyraziło podobny pogląd. Z tej ankiety wynika również, że 75% członków to katolicy, 20% reprezentuje inne religie chrześcijańskie, a 5% określiło się jako niewierzący. Biorąc pod uwagę fakt, że chrześcijanie są podporą czeskiego monarchizmu, a Czechy należą do najbardziej zlaicyzowanych krajów Europy, to jak na ich tle wypada Polska?

Miłym akcentem dla polskiej trzyosobowej delegacji był fakt, że na ekranie pojawiała się często winieta portalu internetowego monarchia.info.pl, była „ilustracją” tych fragmentów obrad, dla których organizatorzy nie mieli stosownej oprawy graficzne. Zdjęcie ze Zjazdu prezentuje wystąpienie Charlesa Coulombe, którego treść wydrukujemy w następnym wydaniu pisma Korona Polska, z logo naszego portalu.

Podziel się

Brak komentarzy

zostaw komentarz