Strona głównaOgólnaMonarchistyczny przegląd tygodniaPremier Rumunii po konflikcie z rodziną królewską podał się do dymisji

Premier Rumunii po konflikcie z rodziną królewską podał się do dymisji

Światowe agencje prasowe podały wiadomość o podaniu się do dymisji dotychczasowego premiera Rumunii Michała Tudose. Przyczyną dymisji było cofnięcea poparcia dla premiera, wywodzącego się z partii socjaldemokratycznej (PSD), przez przywódcę tego ugrupowania Liviu Dragneę.

Media nie ujawniają przyczyn tego konfliktu, sugerując różne powody. Jednoznacznie tę sytuację komentuje i wyjaśnia portal „Royalcentral” powołując się na inne źródła, miedzy innymi takie jak: angielsko-rumuński dziennik „Romania Insider”, czy „The International Monarchist Conference”.

Premier Rumunii Michał Tudose, były komunista, zażądał od rodziny królewskiej opuszczenia rezydencji – Pałacu Elżbiety. Powodem miało być uchylanie się przez rodzinę królewską od opłat. Pomówienia te zdementowała pretendentka do tronu JKM księżna Małgorzata. Sytuacja ta wywołała w kraju liczne protesty. Po stronie rodziny królewskiej stanął przewodniczący partii PSD Liviu Dragnea, zdeklarowany monarchista. Wygląda na to, że po stronie monarchii opowiedziało się również wojsko, skoro w kilka godzin po złożeniu wizyty w 30. Brygadzie w Bukareszcie przez księżniczkę Małgorzatę, premier Tudose złożył rezygnację.

Władze Rumunii zwróciły rodzinie królewskiej trzy rezydencje: Pałac Elżbiety w Bukareszcie (na zdjęciu), Zamek Królewski w Săvârşin i Zamek Peles.

Podziel się

Brak komentarzy

zostaw komentarz