Strona głównaLiechtensteinKsiążę Liechtensteinu obchodzi 72 urodziny

Książę Liechtensteinu obchodzi 72 urodziny

14 lutego 1945 roku urodził się obecny monarcha Liechtensteinu książę Jan Adam II. Choć obecnie w kraju faktycznie rządzi jego syn, Alojzy, przygotowywany do tej roli od wielu lat, to liczący 72 lata książę dalej jest najważniejszą osobą w kraju.

Rządy Jana Adama II przyniosły niewielkiemu alpejskiemu krajowi okres dobrobytu, stymulowanego przez rozsądną politykę gospodarczą. Na rozwój Liechtensteinu wpłynął znacząco fakt, że jest bezpieczną przystanią na morzu europejskiego fiskalizmu. Rozsądne rozwiązania implementowane przez ograniczone w kompetencjach państwo jeszcze przed nadejściem panowania Jana Adama II sprawiły, że obszar będący na początku XX wieku biedną, rolniczą doliną, jest obecnie centrum zaawansowanego i wyspecjalizowanego przemysłu.

Nie tylko kraj, ale także sama rodzina książęca skorzystały na rozsądności księcia. Obecnie jest ona jedną z najbogatszych rodzin panujących Europy. Posiada m.in. dobrze prosperujący bank, liczne inwestycje na całym świecie, kilka pałaców i wiele innych nieruchomości oraz liczącą 400 lat kolekcję sztuki. W 2011 roku całe to bogactwo wyceniane było 3,5 miliarda dolarów (według listy przeprowadzanej przez gazetę Forbes).

Jedną z najcenniejszych inwestycji rodziny książęcej jest największa w Europie firma zarządzająca kapitałem, Liechtenstein Global Trust (LGT). Co ważne, wszystkie bogactwa rodziny są prywatne, przez co nie obciążają i nie wiążą państwa, które prosperuje osobno.

Duża i szczęśliwa rodzina von Liechtenstein ma przed sobą najpewniej świetlaną przyszłość. Książę Jan Adam II poza finansowym dobrobytem ma także 4 dzieci oraz 14 wnucząt, więc sukcesja jest bezpieczna pod wieloma względami.

Brak komentarzy

zostaw komentarz