Strona głównaOgólnaMonarchistyczny przegląd tygodniaCzas Bożego Narodzenia na zamku książąt Fürstenberg

Czas Bożego Narodzenia na zamku książąt Fürstenberg

Adwent był i pozostaje w polskiej tradycji przygotowaniem do Świąt Bożego Narodzenia. Jest to czas wyciszenia oraz oczekiwania na chwilę, kiedy w wigilijny wieczór na niebie zabłyśnie pierwsza gwiazdka, dająca sygnał do świętowania narodzin Pana.

Jesteśmy jednak świadkami zmieniającej się, na naszych oczach, tej adwentowej, a zarazem bożonarodzeniowej tradycji. Od kilku już lat to nie msze roratnie wprowadzają nas w klimat Świąt, lecz bożonarodzeniowe jarmarki. Nowa świecka tradycja świąteczna, która zawitała do Polski w pierwszych latach tego wieku, stała się też symbolem kulturowych przemian, jakich doświadczamy. Mający wymiar duchowy Adwent – czas wyczekiwania i skupienia – nie powinien ustępować miejsca  jarmarkom bożonarodzeniowy, lecz być jedynie przez nie uzupełniany. Jako „dar Niebios” powinniśmy przyjąć tę nową tradycję, która przynajmniej w taki sposób zaświadcza o charakterze Świąt  w tych zlaicyzowanych czasach.

Pragnę przedstawić Państwu dwa przykłady nietypowych jarmarków bożonarodzeniowych, jakżeż odbiegających, po trosze organizacją, a przede wszystkim treścią i klimatem, od tych mających miejsce w tysiącach miast i miasteczek całej Europy. Może i są inne, tak oryginalne jak te, które pragnę zaprezentować, jeżeli ktoś z Państwa takie zna, to proszę o nich opowiedzieć.

Świąteczne dekoracje, przystrojone choinki, łańcuchy migoczących światełek, płonące ogniska, płonące świece i pochodnie to wszystko sprawia, że otoczenie zamku Fürstenberg w Donaueschingen przemienia się w zimowy ogród z bajek. Nie sama dekoracja stanowi o wyjątkowości tego bożonarodzeniowego jarmarku, są to przede wszystkim: miejsce – wnętrza zamku i organizatorzy – Księżna Maksimiliana i Książę Henryk Fürstenberg. Książęca rodzina udostępnia na ten czas wiele pomieszczeń zamkowych i wewnętrzne dziedzińce, które na co dzień są miejscem życia i pracy księstwa Fürstenberg.

fuerstenb-5

Hall książęcych stajni to główny, ale nie jedyny, „teren wystawowy”. Wystawców jest wielu zjeżdżających się z całej Europy. Oferujących od rękodzieła do najbardziej ekskluzywnych kosmetyków. Królują oczywiści dekoracje i specjały świąteczne, których można skosztować na miejscu i zaopatrzyć się na potrzeby własnego świątecznego stołu.

fuerstenb-6

Czy można wypić kawę i spróbować lokalnych specjałów w bardziej stylowym i oryginalnym miejscu jak końska stajnia, na czas jarmarku przemieniona w kawiarnię. Dla bardziej wybrednych są oczywiście pomieszczenia restauracyjne.

fuerstenb-7

Jarmark bożonarodzeniowy na zamku Fürstenberg ma charakter w zaplanowanego wydarzenia z określonym programem, który jest realizowany w przeciągu kilku dni. Przeważnie są to ostatnie dni tygodnia, jak to miało miejsce w bieżącym 2016 roku: 25 – 27 listopada. Jarmark otwiera i wita gości osobiście para książęca (po lewej stronie kwiatów). Stojący frontem to burmistrz Donaueschingen Thorsten Frei.

fuerstenb-3

Istnieje jeszcze jeden wyjątkowy powód do odwiedzenia zamku Fürstenberg, szczególnie dla wielbicieli dobrej porcelany. Fürstenberg to przecież jedna z najbardziej znanych manufaktur porcelany w świecie. Odwiedzając jarmark bożonarodzeniowy można skorzystać ze specjalnych ofert świątecznych.

fuerstenb-4

Zdjęcia: Südkurier/Facebook/Internet

Jan Skowera

 

Podziel się

Najnowszy komentarz

  • Planowałem zamieścić dwa teksty o jarmarkach bożonarodzeniowych, ale po wydarzeniach w Berlinie uznałem to za nie do końca stosowne.

zostaw komentarz