Forum Ekonomiczne Kiszyniów 2024

Wszystko zaczęło się od spotkania przedsiębiorców polskich i rumuńskich we Wrocławiu w 2019 roku. Do naszego grona dołączyli jeszcze przedsiębiorcy z Mołdawii. To pierwsze spotkanie zorganizowaliśmy pod szyldem „Forum Gospodarczego Transylwania – Śląsk”. Poszukiwania lokalizacji miejsca spotkań po rumuńskiej stronie (Cluj-Napoka, Bukareszt) nie do końca okazywały się sukcesem, do chwili kiedy wybór padł na Kiszyniów.

Mołdawia potrzebuje pilnie politycznego i ekonomicznego wsparcia. Z inicjatywą takiego wsparcia wyszedł Jego Królewska Wysokość Radu Książę Rumunii. W 2023 miało miejsce Forum Ekonomiczne właśnie w Kiszyniowie, którego uczestnikami były trzy strony – mołdawska, rumuńska i polska. Doskonała organizacja, duża frekwencja oraz ciekawe wydarzenia towarzyszące zadecydowały o tym, że postanowiono kontynuować tę formułę w tym miejscu i czasie.

Tegoroczne Forum zgromadziło dosłownie elitę państwową, gospodarczą i polityczną Mołdawii i Rumunii z Księciem Radu na czele. Nie brakowało premierów, ministrów, dyplomatów, przedstawicieli świata nauki, gospodarki i organizacji społecznych. Polska strona nie była tak liczna jak w ubiegłym roku, z uwagi na niekończące się kampanie wyborcze, ale widoczna i aktywna.

Bliższe poznanie się robi jednak swoje, przynosi efekty, chociaż na początku, po naszym pierwszym Forum we Wrocławiu można było odnieść wrażenie, że na miłym spotkaniu towarzyskim wszystko się zakończy. Na szczęście tak się nie stało, a każde kolejne przynosi wieści o konkretnych podejmowanych wspólnych działaniach. I gdyby nie bariera językowa efekty byłyby znacznie większe.

Jan Skowera

P.S. Na zdjęciu od lewej: Jan Lech Skowera – Marszałek Konfederacji Spiskiej; Jego Królewska Wysokość Radu Książę Rumunii; Piotr Urbanowicz – Polska Konfederacja Katolickich Przedsiębiorców; Karol Pietrucha – Przewodniczący Rady Fundacji Korony Polskiej.

Podziel się

Brak komentarzy

zostaw komentarz