Strona głównaOgłoszeniaIII Inwestytura Korony Polskiej – resume

III Inwestytura Korony Polskiej – resume

III INWESTYTURA

RYCERSKIEGO ZAKONU KORONY POLSKIEJ

ŚWIĘTEGO KAZIMIERZA KRÓLEWICZ

Zakon Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona powstał w 1118 roku, z myślą o obronie chrześcijan i wsparcia ich w walce o wyzwolenie Ziemi Świętej spod panowania muzułmańskiego. Obrona Ziemi Świętej była równoznaczna z obroną Królestwa Jerozolimskiego. Było to praktycznie pierwsze zgromadzenie, które łączyło formułę życia zakonnego z formacją wojskową.

              900 lat później, w 2018 roku, został powołany do życia Rycerski Zakon Korony Polskiej Świętego Kazimierza Królewicza, z myślą o walce o odrodzenie Królestwa Polskiego. W zrozumieniu rycerzy Zakonu Korony Polskiej idea królestwa jest nierozerwalnie związana z misją Kościoła i wiary.

              Twórcy Zakonu Templariuszy znaleźli wielu naśladowców, tworzących podobne formacje w Ziemi Świętej i swoich krajach. Wiele z nich osiągnęło potęgę i sławę dorównującą Ubogim Rycerzom Chrystusa. Część z nich istnieje do dzisiaj, inne zostały rozwiązane lub przekształciły się w towarzystwa orderowe. Nie powstał jednak żaden polski zakon rycerski, z wyjątkiem inicjatywy biskupa pruskiego Chrystiana, za sprawą którego powstał Zakon Braci Dobrzyńskich, uznawany za polski.

              Rycerski Zakon Korony Polskiej Świętego Kazimierza Królewicza nawiązuje do tradycji średniowiecznych zakonów rycerskich, nie jest jednak żadną grupą rekonstrukcyjną, nie stara się przywłaszczać cudzych nazw lub dorobku. Tworzymy własną polską formację, czerpiąc inspirację do działania z doświadczeń własnej historii, narodowego dorobku oraz bogactwa osiągnięć Królestwa Polskiego.

              III Inwestytura, która miała miejsce 13 listopada 2022 w Archikatedrze Świętego Jana we Wrocławiu, poszerzyła szeregi Zakonu o pięciu rycerzy, w tym jednego honorowego, Aleksandra Machedon, z Mołdawii. Pasowań na rycerzy – Beaty Pietrucha, Karola Pietrucha, Piotra Marek i Krzysztofa von Goldenau – dokonał Jego Ekscelencja Ks. Biskup Maciej Małyga Wikariusz Generalny Archidiecezji Wrocławskiej.

              Inwestytura Zakonu stała się również okazją dla Inwestytury Orderu Korony Polskiej. Decyzją Kapituły Krzyż Orderu Korony Polskiej otrzymali: Wiesława Grzybkowska, Jerzy Kruczek, Jan Lech Skowera oraz Claudiu Padurean z Siedmiogrodu.

              Wrocławskie uroczystości zgromadziły wielu gości, w tym liczne grono przybyłe z zagranicy, sympatyków Zakonu i idei królewskiej.

Podziel się

Brak komentarzy

zostaw komentarz