Strona głównaBez kategoriiMarsz Unii Lubelskiej

Marsz Unii Lubelskiej

Obchody w 2019 roku 450 rocznicy zawarcia traktatu pomiędzy Królestwem Polskim a Wielkim Księstwem Litewskim zwanego Unią Lubelską dały asumpt do zorganizowania w Lublinie marszu monarchistów dla upamiętnienia tego wydarzenia. Postanowiono, że takie marsze będą organizowane w Lublinie w każdą kolejną rocznicę.

Nikt się nie spodziewał, iż rok 2020 będzie tak nieprzychylny dla organizacji wszelkich publicznych manifestacji, dlatego II Marsz Unii Lubelskiej odbył się dopiero 17 lipca 2021. Zaplanowana trasa przemarszu nie była zbyt długa, około jednego kilometra, od Zamku do Pomnika Unii na placu Litewskim.

Uczestnicy Marszu spotkali się przed bramą prowadzącą na dziedziniec Zamku. Przybyłych powitał i zgromadzenie otworzył były przewodniczący lubelskiego oddziału stowarzyszenia KoLiber Rafał Prost, który był głównym organizatorem wydarzenia. Stroną społeczną organizacji były stowarzyszenia KoLiber i Konfederacja Spiska.

W Marszu Unii Lubelskiej uczestniczyło około trzydziestu osób, którzy reprezentowali wymienione już wyżej stowarzyszenia, czyli organizatorów, a także Polskie Koło Monarchistyczne, Rojaliści, Konfederacja Korony Polskiej, KORWiN, Młodzi dla Wolności i inne. Geograficznie połowa demonstrantów wywodziła się z Lublina, pozostała część przybyła z różnych miejscowości całej Polski. Był reprezentowany Kraków, Wrocław, Warszawa, Toruń, Gliwice i szereg innych pomniejszych miejscowości Śląska, Mazowsza i Podkarpacia.

Uzbrojeni we flagi swoich organizacji biorący udział w manifestacji od Zamku przeszli przez Rynek Starego Miasta, Bramę Krakowską i Krakowskim Przedmieściem dotarli do Pomnika Unii na placu Litewskim. Do zebranych ponownie przemówił p. Rafał Prost zapraszając uczestników do zabrania głosu. Kolejno przemawiali: Rafał Kulicki z Polskiego Koła Monarchistycznego, Bartłomiej Kiedrzynek – przewodniczący Oddziału Lublin stowarzyszenia KoLiber, Rafał Prost, prof. Ryszard Zajączkowski – Konfederacja Korony Polskiej, Piotr Marek – Konfederacja Spiska, Jan Skowera – marszałek Konfederacji Spiskiej, Michał Błaszczak – Młodzi dla Wolności. Po wystąpieniach mówców, co stanowiło część oficjalną Marszu zgromadzenie zostało rozwiązane.

Część nieoficjalna Marszu była bardzo owocnie kontynuowana w stylowych lubelskich piwiarniach i restauracjach. Ostatnie z tych tak zwanych integracyjnych posiedzeń zakończyło się tuż przed północą.

Jan Skowera

Podziel się

Brak komentarzy

zostaw komentarz