Strona głównaOgólnaMonarchistyczny przegląd tygodniaZmarł Wielki Mistrz Zakonu Maltańskiego

Zmarł Wielki Mistrz Zakonu Maltańskiego

29 kwietnia zmarł w Rzymie w wieku 75 lat Fra’Giacomo Dalla Torre del Tempio di Sanguinetto Wielki Mistrz Suwerennego Rycerskiego Zakonu Szpitalników Świętego Jana, z Jerozolimy, z Rodos i z Malty.

Fra’Giacomo Dalla Torre został wybrany na funkcję Wielkiego Mistrza w 2017 roku po kryzysie wewnętrznym do jakiego doszło za panowania Matthew Festinga i poproszeniu go o ustąpienie z urzędu przez papieża Franciszka.

Z wykształcenia był archeologiem i historykiem sztuki. Jako wykładowca akademicki nauczał greki klasycznej w Papieskim Instytucie Urbaniana.

Członkiem Zakonu został w 1985 roku. Pełnił funkcję Wielkiego Przeora Lombardii i Wenecji. Od 2004 roku był Wielkim Dowódcą Zakonu, a w 2008 roku został powołany na Wielkiego Przeora Rzymu, którym pozostawał do objęcia funkcji Wielkiego Mistrza w 2017.

Zakon Maltański został oficjalnie zatwierdzony przez papieża Paschalisa II 15 lutego 1113 roku. Korzenie jego sięgają roku 1048, kiedy to kupcy z Amalfi uzyskali zgodę od kalifa egipskiego Ma’add al-Mustansir bi-Allaha z dynastii Fatymidów na budowę w Jerozolimie kościoła, klasztoru i szpitala. Przy szpitalu powstało bractwo opiekujące się chorymi, przekształcone w rycerski zakon przez słynnego brata Gerarda, pierwszego wielkiego mistrza.

Zakon Maltański w czasach Królestwa Jerozolimy, wraz z Zakonem Templariuszy, był główną siła zbrojną tego państwa.

Zakon Maltański jest podmiotem prawa międzynarodowego, na równi z innymi państwami. Utrzymuje stosunki dyplomatyczne w wieloma rządami świata. Siedzibą Zakonu są dwie eksterytorialne posiadłości w Rzymie i jedna na Malcie.

JLS

Podziel się

Brak komentarzy

zostaw komentarz