Strona głównaOgólnaMonarchistyczny przegląd tygodnia2020 – Rok Króla Władysława Łokietka

2020 – Rok Króla Władysława Łokietka

Rok 2020

Rokiem Króla Władysława Łokietka

 

            Rok 2020 jest datą szczególną z uwagi na przypadające rocznice upamiętniające wielkie wydarzenia historyczne, a do nich należy 700-lecie koronacji księcia Władysława  Łokietka na króla odrodzonego Królestwa Polskiego.

            Konfederacja Spiska ogłasza rok 2020 Rokiem Króla Władysława Łokietka!

            W ponad tysiącletniej historii polskiej państwowości miało miejsce wiele wydarzeń o charakterze ważnym, wyjątkowym, przełomowym, natomiast są cztery daty, które przypominają nam o fundamentach, na których stoi gmach naszej Ojczyzny.

Pierwszą jest Chrzest Polski w 966 r., który położył podwaliny pod nową wspólnotę ideowo – polityczną i przekazał jej system wartości moralnych.

Drugą jest koronacja na króla księcia Bolesława Chrobrego w 1025 r., która ugruntowała tworzącą się państwowość, nadając jej międzynarodową podmiotowość i dyplomatyczne uznanie.

            Trzecią jest koronacja księcia Władysława Łokietka w 1320 r., która odbudowała polską państwowość po dwóch wiekach rozbicia dzielnicowego.

            Czwartą jest odrodzenie się polskiej państwowości w 1918 r. po 123 latach zaborów, której wyrazem było ogłoszenie niepodległości Królestwa Polskiego przez Radę Regencyjną.

            Dwa pierwsze akty miały charakter fundacyjny polskiej państwowości, dwa kolejne jej ponowne wskrzeszenia do życia.

 

Jan Lech Skowera

Marszałek Konfederacji Spiskiej

Podziel się

Brak komentarzy

zostaw komentarz