Strona głównaBez kategorii55 LAT – Studium Saksońskiej Historii i Kultury – 22.10.2016 DREZNO

55 LAT – Studium Saksońskiej Historii i Kultury – 22.10.2016 DREZNO

55 LAT – Studiengruppe für Sächsische Geschichte und Kultur – 22.10.2016 DREZNO

            W 1961 roku z inicjatywy Księcia Saksonii Alberta powstała w Monachium organizacja pod nazwą Studium Saksońskiej Historii i Kultury. Miała ona dwa wymiary: nostalgiczny i polityczny, pamiętamy, że były to czasy głębokiego komunizmu. O kontaktach z dawnym własnym państwem, jakim była Saksonia dla Wettynów, nie było absolutnie mowy, nie mówiąc o przynajmniej takim „panowaniu” jak Wittelsbachów w Bawarii.

            Studium Saksońskiej Historii stało się skrawkiem Saksonii na emigracji. Było to też pewnego rodzaju polityczne zaplecza księcia Alberta oraz jedna z wielu form organizacyjnych niemieckiego monarchizmu. W Niemczech, z uwagi na wielość rodów dynastycznych, trudno o jednolitą, centralną organizację monarchistyczną. Każdy z wielkich rodów posiada własne środowisko zorganizowane na różne sposoby, generalnie unikające werbalnych odniesień do monarchizmu.

            Książę Albert był wyjątkowo aktywną osobą, i na polu naukowym, i na polu społecznym. Kierowane przez niego Studium może poszczycić się wieloma wydarzeniami o wymiarze naukowym, w których uczestniczyło liczne grono wybitnych przedstawicieli niemieckiego świata nauki i polityki. Po jego śmierci Studium prowadzi żona księżna Elmira, bardziej dla podtrzymania tradycji, niż prowadzenia działalności polityczno-naukowej.

22.10.2016, godz. 14.30, Drezno – Taschenbergpalais (obecnie Hotel Kempinski, Taschenberg 3)

Jan Lech Skowera

Brak komentarzy

zostaw komentarz