Strona głównaOgólnaFelietonBoże Narodzenie w Księstwie Monaco

Boże Narodzenie w Księstwie Monaco

Patrząc na świąteczną kartkę, wydaną przed kilkoma dniami przez Parę Książęcą Monaco, z choinką, kolorowymi ozdobami i wszechobecną bielą zapominamy, że Monaco leży nad Morzem Śródziemnym, gdzie palmy, nie świerki i jodły są naturalnym elementem pejzażu.

Prawdziwie świąteczny obrazek: rodzice z dziećmi przy choince. Niczym nie różniący się od milionów podobnych, jakie zostaną uwiecznione na rodzinnych fotografiach, w domach prawie całej chrześcijańskiej Europy.

Na zdjęciu Książę Albert w towarzystwie Księżnej Charlene i dwuletnich bliźniąt – księcia Jakuba i księżniczki Gabrieli, w Salonie Lustrzanym, gdzie widzimy w tle duży portret księżnej Grace.

Święta Bożego Narodzenia to święta rodzinne, tę rodzinną wymowę akcentuje się na wielu dworach książęcych  i królewskich gdzie odbywają się spotkania i odwiedziny „poddanych” w „domach” panujących – symbol jedności monarchy z ludem, symbiozy w jakiej żyją i która jest im do życia potrzebna.

W książęcym Domu Monaco istnieje panująca od dziesięcioleci tradycja, że w Święta dzieci obywateli monakijskich odwiedzają pałac i rodzinę Książęcą. Dzięki uprzejmości książęcego – monakijskiego dworu, możemy prześledzić jak wyglądały dawniej takie spotkania i jak to wygląda dzisiaj.

Archives of the Palace of Monaco. Foto.: G. Lukomski

Archives of the Palace of Monaco. Foto.: G. Lukomski

Pałac Monaco. Rok 1957. Książę Rainier II, trzymający na ręku jedenastomiesięczną córeczkę księżniczkę Karolinę, wraz ze swoim ojcem Księciem Piotrem (Pierre), wręcza świąteczne prezenty monakijskim dzieciom.

Archives of the Palace of Monaco. Foto.: G. Lukomski

Archives of the Palace of Monaco. Foto.: G. Lukomski

Pałac Monaco. Rok 1965. Rodzina Książęca Monaco podczas tradycyjnego przyjęcia na zamku dla monakijskich dzieci. W centrum zdjęcia, na drugim planie Księżna Grace, za nią księżniczka Karolina, książę Albert i Książę Monaco Rainier II.

Archives of the Palace of Monaco. Foto.: G. Moufflet

Archives of the Palace of Monaco. Foto.: G. Moufflet

Pałac Monaco. Rok 2011. Książę Albert w towarzystwie małżonki Księżnej Charlene i młodszej siostry Księżniczki Stefanii podczas tradycyjnego spotkania z monakijskimi dziećmi.

Jan Skowera

P.S. Szanowni Państwo, niniejsze zdjęcia, które mamy przyjemność zaprezentować, pochodzą z Archiwum Pałacu Księstwa Monaco i zostały udostępnione naszemu portalowi wyłącznie do naszego użytku, z prośbą o niewykorzystywanie ich do innych celów. W związku z powyższym prosimy o niekopiowanie tych zdjęć!

 

Najnowszy komentarz

  • Dzieki temu ze nie dopuszczano do władzy ludzi bez korzeni Monako ,jest to obecnie najstarsza monarchia z cigloscia rodu ponad 1200 lat niema drugie takiej na świecie -gdyby Polacy to zrozumieli historia byłaby inna

zostaw komentarz