Strona głównaOgólnaMonarchistyczny przegląd tygodniaAntyrządowe demonstracje serbskich monarchistów

Antyrządowe demonstracje serbskich monarchistów

W ostatnią sobotę (8.12.2018) miała miejsce w Belgradzie wielotysięczna antyrządowa demonstracja zorganizowana przez serbskich monarchistów. Do protestujących monarchistów dołączyły inne środowiska, które są niezadowolone z polityki obecnego rządu. Jak podaje angielski portal „Royal Central”, była to największa demonstracja od czasu politycznych niepokojów w Belgradzie i Serbii, które doprowadziły w 2000 roku do obalenia rządów Slobodana Milosevicza.

Demonstranci pod monarchistycznymi sztandarami wznosili okrzyki na cześć Jego Królewskiej Wysokości Księcia Aleksandra. Wyrażali również nadzieję, iż powrót do monarchii pozwoli również na odzyskanie utraconej na rzecz muzułmańskich Albańczyków Kosowa.

W wywiadzie udzielonym w 2017 roku dziennikarzowi „Royal Central” Oskarowi Aanmoenowi Książę Aleksander określił pryncypia przyszłego monarchistycznego ustroju Serbii: – monarchia konstytucyjna a nie absolutna, – równość religijna, etniczna i polityczna, – demokratyczne zasady funkcjonowania państwa.

Jan Skowera

Podziel się

Brak komentarzy

zostaw komentarz