Strona głównaOgólnaMonarchistyczny przegląd tygodniaII Forum Transylwania – Śląsk – Mołdawia

II Forum Transylwania – Śląsk – Mołdawia

Zainaugurowana w 2019 roku inicjatywa forów gospodarczych polsko – rumuńskich została zablokowana przez pandemię. Kolejne próby organizacji spotkań były odwoływane. Zachodziły obawy, że projekt ten zostanie całkiem zaniechany. Na szczęście tak się nie stało, ponieważ powstał on w środowisku monarchistów polskich i rumuńskich, a skoro relacje tych środowisk pozostają w dalszym ciągu bardzo żywe, więc i inicjatywę debat gospodarczych udało się uratować.

JKM Księżna Małgorzata otrzymuje tytuł doktora honoris causa

12 października spotkali się ponownie przedstawiciele różnych dziedzin gospodarczych z Rumunii, Polski i Mołdawii w Auli Uniwersytetu Rolniczego w Kluż, aby podjąć rozpoczęty w 2019 roku we Wrocławiu dialog na temat wzajemnych relacji gospodarczych i perspektyw ich rozwoju. Rozpoczęta we Wrocławiu inicjatywa odbyła się pod hasłem spotkania polsko – rumuńskiego i nosiła nazwę Forum Gospodarczego Transylwania – Śląsk, ale już wówczas uczestniczyli w nim przedstawiciele Mołdawii. Podczas forum Moldova Business Week 2022 w Kiszyniowie zapadła decyzja iż formuła tych spotkań zostanie rozszerzona o Mołdawię.

Mołdawia czyni wielkie starania, aby zostać przyjętą do grona państw Unii Europejskiej. To jeden z warunków szybszego rozwoju nie tylko z uwagi na fundusze europejskie, ale przede wszystkim na przyciągniecie zagranicznych inwestorów. Bez zagranicznych inwestycji, czyli włączenia Mołdawii w „krwioobieg” europejskiej gospodarki nie ma szans na rozwój. Co stoi na drodze Mołdawii do UE? Tak zwana „Republika Naddniestrzańska”. Mołdawianie obawiają się, że UE nie będzie chciała wikłać się w konflikt z Rosją o Naddniestrze, i chociaż separatystów tych nikt nie uznaje, to jednak realna władza Mołdawii tam nie sięga. Być może traktat kończący wojnę na Ukrainie ureguluje i tę kwestię.

Póki co, Rumunia stała się adwokatem mołdawskich spraw wszelkich i podobnie było z Forum Gospodarczym Transylwania – Śląsk. Mając zamknięty bezpośredni dostęp do UE, Mołdawianie starają się obejść tę przeszkodę przez Rumunię. Według miarodajnych źródeł z Kiszyniowa 80% Mołdawian posiada paszporty rumuńskie.

Według pierwotnej wersji obrady II Forum Gospodarczego Transylwania – Śląsk – Mołdawia miał otworzyć JKW książę Radu. Jednak grafik spotkań tego bardzo „burzliwego” tygodnia w Kluż nie pozwolił na to. Spotkanie odbyło się w godzinach popołudniowych na Uniwersytecie Babeș-Bolyai, głównej uczelni Siedmiogrodu.

Obrady Forum otworzył ich główny organizator Claudiu Padurean. Głos zabrało około dwudziestu mówców z Rumunii, Polski, Mołdawii, Włoch i Niemiec. Należy podkreślić, iż forum jest oddolną inicjatywą społeczną przedsiębiorców, chociaż uczestniczą w niej przedstawiciele instytucji państwowych i wyższych uczelni. Ze strony polskiej głos zabrał Jan Lech Skowera prezydent Polskiej Konfederacji Katolickich Przedsiębiorców oraz prezes firmy Liadur Piotr Urbanowicz. Forum nie gromadzi szczególnie dużej liczby uczestników, ale tak jak poprzednio we Wrocławiu, tak i obecnie w Kluż, zostały nawiązane konkretne partnerskie relacje. Kolejnym owocem ostatniego Forum jest uzgodnienie wizyty rumuńskich i mołdawskich przedsiębiorców w dniu 14 listopada na Dolnym Śląsku. Zaplanowano spotkania z władzami regionu i przedsiębiorcami zrzeszonymi w lokalnym klubie biznesu jednego z powiatów. Kolejna wizyta rumuńskich i mołdawskich przedsiębiorców odbędzie się przy okazji Forum Monarchistów Polskich w dniach 24-26 marca 2023 roku w Warszawie. Każdorazowo wizycie przedsiębiorców będą towarzyszyć przedstawiciele władz samorządowych i rządowych.

Forum w Kluż zmieniło sposób podejścia do organizacji tych spotkań. Nie będą przybierały formy bardzo oficjalnych wydarzeń, ale będą odbywać się częściej z wykorzystaniem lub w połączeniu z innymi okolicznościami ważnymi dla środowisk monarchistycznych naszych krajów. Bez wątpienia czynnikiem mobilizującym przyjazd przedsiębiorców do Kluż była wizyta rumuńskiej rodziny królewskiej w tym mieście i nadanie JKM księżnej Małgorzacie tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Rolniczego w Kluż, jak i przedstawicieli dworów panujących Wielkiej Brytanii i Luksemburga.

Najbardziej owocną częścią każdych obrad są te spotkania i rozmowy nieoficjalne: lunche, przyjęcia, kolacje. Wtedy jest czas na spokojną rozmowę, zrozumienie intencji partnera, bliższe poznanie, utwierdzenie w przekonaniu o słuszności decyzji lub konieczności jej zmiany. Warunkiem koniecznym i niezbędnym jest znajomość języka obcego (angielskiego, niemieckiego, włoskiego, rumuńskiego) w zakresie umożliwiającym komunikację. Największym mankamentem polskich przedsiębiorców są braki językowe, zniechęcające do aktywności zagranicznej, a żaden przedstawiciel handlowy nie zastąpi przedsiębiorcy, który czuje i rozumie swój biznes. Jest to przeszkoda zbyt demonizowana, ponieważ najczęściej znajdują się możliwości komunikacji, których wcześniej nie braliśmy pod uwagę.

Podziel się

Brak komentarzy

zostaw komentarz