Apostolski Zwierzchnik Rycerskiego Zakonu Korony Polskiej Świętego Kazimierza Królewicza Jego Ekscelencja Ks. Arcybiskup Józef Kupny Metropolita Wrocławski pasował na rycerzy Zakonu pięciu adherentów ze Śląska i Małopolski.
Zgodnie z przyjętą zasadą inwestytury Zakonu Korony Polskiej odbywają się w Katedrze Św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu. Ostatnia miała miejsce w dniu 29 września 2019 roku.
Do grona braci rycerskiej został włączony, otrzymując godność Kawalera Honorowego pan dr Istvan Valentin Vakar, wicewojewoda departamentu Cluj w Rumunii, jeden z twórców katolickiego Zakonu Transylwanii.
Uroczystości inwestytury zakończyły się wspólnym lunchem w oranżerii Hotelu Jana Pawła II na wrocławskim Ostrowie Tumskim.
Rycerski Zakon Korony Polskiej coraz wyraźniej wpisuje się w krajobraz życia społeczno-religijnego Polski. Poszerzają się zastępy rycerstwa, wzrasta aktywność ogólnopolska i międzynarodowa.
Polska nie ma własnych tradycji działalności zakonów rycerskich. Pierwszą i jedyną taką formacją był Zakon Rycerzy Chrystusa z Dobrzynia, działający na przestrzeni lat 1216 – 1228. Późniejsze próby podejmowane przez króla Władysława IV nie zostały zwieńczone sukcesem z powodu sprzeciwu Sejmu I Rzeczpospolitej. Polscy posłowie uznali działania króla za zagrożenie dla szlacheckiej demokracji. Król dysponując trzystuosobowym korpusem zbrojnym mógłby zanadto uniezależnić się od woli posłów.
Istniejące w Polsce zakony rycerskie mają charakter, albo stricte konfesyjny, albo towarzysko-honorowy, mający podkreślić bardziej przynależność do elitarnego środowiska o arystokratycznej proweniencji, niż nawiązanie do rycerskiej tradycji walki za wiarę.
JLS