Strona głównaOgólnaArtykułyII INWESTYTURA ZAKONU KORONY POLSKIEJ

II INWESTYTURA ZAKONU KORONY POLSKIEJ

Apostolski Zwierzchnik Rycerskiego Zakonu Korony Polskiej Świętego Kazimierza Królewicza Jego Ekscelencja Ks. Arcybiskup Józef Kupny Metropolita Wrocławski pasował na rycerzy Zakonu pięciu adherentów ze Śląska i Małopolski.
Zgodnie z przyjętą zasadą inwestytury Zakonu Korony Polskiej odbywają się w Katedrze Św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu. Ostatnia miała miejsce w dniu 29 września 2019 roku.
Do grona braci rycerskiej został włączony, otrzymując godność Kawalera Honorowego pan dr Istvan Valentin Vakar, wicewojewoda departamentu Cluj w Rumunii, jeden z twórców katolickiego Zakonu Transylwanii.
Uroczystości inwestytury zakończyły się wspólnym lunchem w oranżerii Hotelu Jana Pawła II na wrocławskim Ostrowie Tumskim.
Rycerski Zakon Korony Polskiej coraz wyraźniej wpisuje się w krajobraz życia społeczno-religijnego Polski. Poszerzają się zastępy rycerstwa, wzrasta aktywność ogólnopolska i międzynarodowa.
Polska nie ma własnych tradycji działalności zakonów rycerskich. Pierwszą i jedyną taką formacją był Zakon Rycerzy Chrystusa z Dobrzynia, działający na przestrzeni lat 1216 – 1228. Późniejsze próby podejmowane przez króla Władysława IV nie zostały zwieńczone sukcesem z powodu sprzeciwu Sejmu I Rzeczpospolitej. Polscy posłowie uznali działania króla za zagrożenie dla szlacheckiej demokracji. Król dysponując trzystuosobowym korpusem zbrojnym mógłby zanadto uniezależnić się od woli posłów.
Istniejące w Polsce zakony rycerskie mają charakter, albo stricte konfesyjny, albo towarzysko-honorowy, mający podkreślić bardziej przynależność do elitarnego środowiska o arystokratycznej proweniencji, niż nawiązanie do rycerskiej tradycji walki za wiarę.

JLS

  

  

   

   

 

Podziel się

Brak komentarzy

zostaw komentarz