We Wrocławiu odbyło się w dniu 27. września 2019 I FORUM GOSPODARCZE TRANSYLWANIA – ŚLĄSK. Z Rumunii i Mołdawii przyjechała liczna grupa przedsiębiorców, żeby spotkać się z polskimi przedsiębiorcami i przynajmniej trochę poznać Polskę.
Delegację z Rumunii, na czele której stał wicewojewoda Departamentu Cluj dr Istvan Vakar, przyjął w Urzędzie Wojewódzkim przewodniczący Sejmiku Dolnośląskiego pan Andrzej Jaroch. Stronę polską reprezentował również wicemarszałek województwa p. Marcin Krzyżanowski. Do uczestników spotkania i inicjatorów wydarzenia list specjalny skierował JKW książę Rumunii Radu.
Z wygłoszonych przy tej okazji przemówień jednoznacznie wynika, iż obie strony, tak polska, jak i rumuńska, przyjmują taką inicjatywę z zadowoleniem, widząc w tym przedsięwzięciu dodatkowy bodziec do dalszej intensyfikacji, dobrze rozwijającej się współpracy pomiędzy naszymi krajami.
Po części formalnej, jaka miała miejsce w Urzędzie Wojewódzkim, uczestnicy Forum przenieśli się do pobliskiego Hotelu Jana Pawła II, gdzie kontynuowano rozmowy na tematy gospodarcze. Każdy z uczestników spotkania miał okazję zaprezentować swoją firmę, jej profil działalności oraz obszary możliwej współpracy z przedsiębiorstwami, czy to polskimi, czy rumuńskimi.
Obrady toczyły się, konieczności, w języku angielskim z tłumaczeniem na polski i rumuński, ponieważ we Wrocławiu brak sił fachowych, które mogłyby obsłużyć taką imprezę. Po tym drobnym szczególe widać, jak wiele jest jeszcze do zrobienia w relacjach polsko-rumuńskich, aby uznać je za zadowalające. Ważnym wskazaniem dla organizatorów Forum jest list JM prof. Adama Jezierskiego Rektora Uniwersytetu Wrocławskiego.
Organizatorem całego przedsięwzięcia jest Polska Konfederacja Katolickich Przedsiębiorców. Formułą zaplanowanych spotkań gospodarczych jest naprzemienność miejsca spotkań. W przyszłym roku gospodarzem II Forum Gospodarczego Transylwania – Śląsk będzie miasto Cluj w Transylwanii.
Dlaczego Forum Transylwania – Śląsk, a nie Rumunia – Polska? Inicjatorzy tego wydarzenia są świadomi faktu, iż istnieje już szereg lokalnych inicjatyw współpracy polsko-rumuńskiej i aby ich nie majoryzować, i wywoływać niepotrzebnych nieporozumień, przyjęto taką regionalną formułę. To nie oznaczą, że ewentualni chętni z innych stron Polski są z tego wykluczeni. Dowodem na to jest fakt udziału w przedstawicielstwie Transylwanii przedsiębiorców z Mołdawii.
Już dzisiaj organizatorzy zapraszają chętnych do udziału w II Forum w Cluj, zgłoszenia należy kierować na adres: biuro@katoliccy.eu