Strona głównaOgólnaFelietonKról królów, cesarz cesarzy, papież Jan Paweł II

Król królów, cesarz cesarzy, papież Jan Paweł II

Ostatni monarcha z polskiego rodu. Niekwestionowany władca dusz, myśli i sumień całego dwudziestowiecznego świata. Religijny, społeczny oraz polityczny autorytet jakich ludzkość nie spotyka często. Śmiertelny wróg komunizmu, który chciał go zamordować. To jednak przed Nim komunizm padł na kolana.

Papież oglądał upadek komunizmu, ale też widział mizerię pozostałego po nim świata. Nauczał narody, smagał „żelazną” różdżką, błagał na kolanach o opamiętanie. Ile gorących słów skierował do Polaków. Prosił Ducha Świętego o odmianę „Tej ziemi” – naszej polskiej ziemi. Polityczne oblicze polskiej ziemi uległo radykalnej odmianie. Na ile zmieniło się oblicze naszych sumień i dusz? Co pozostało w sercach Polaków z nauki ich Pasterza? Papież odszedł do Pana, ale widzi co robimy i słyszy co mówimy. Cieszy Go dobro jakie wykiełkowało z rzuconego przez Niego ziarna. Rani Jego serce wszystko to zło jakie się dzieje na naszej ziemi za sprawą Jego synów i córek.

Jan Paweł II pozostawił przesłanie również dla nas strażników idei królewskiej. Na zakończenie Jego historycznego wystąpienia w Warszawie 11 czerwca 1999 roku, przed połączonymi izbami Sejmu i Senatu wypowiedział znamienne słowa: „Wiwat Król, wiwat Naród, wiwat wszystkie Stany!” Jest to jedna jedyna wypowiedź Jana Pawła II na temat ustroju. Papież parafrazując słowa Poloneza Trzeciego Maja mógł pominąć „króla” a pozostawić „Sejm”, szczególnie, że kierował je przecież do posłów i senatorów. Dlaczego tego nie uczynił? Dlaczego wyeksponował króla?

Nauka tego pozostającego na wieki duchowego przywódcy polskiego Narodu, będzie wydawać owoce w każdym wymiarze: religijnym, społecznym, kulturalnym, ale również tym politycznym. Musimy jedynie o tych słowach pamiętać i wypisać je na naszych sztandarach.

W hołdzie – w 100 rocznicę urodzin Karola Józefa Wojtyły – papieżowi Janowi Pawłowi II.

Konfederacja Spiska

 

Podziel się

Najnowszy komentarz

  • Bardzo trafny i słuszny artykuł Panie Janie. Niech żyje Pamięć o Świętym Janie Pawle II Królu Polskich Serc

zostaw komentarz