Strona głównaOgólnaFelietonKunszt Lewandowskiego

Kunszt Lewandowskiego

Włosi zostali mistrzami Europy, powinni nimi zostać Anglicy, a mogli Niemcy, gdy w mieli w drużynie Lewandowskiego. Niemcy grali Bayernem, tylko że zabrakło najważniejszego elementu tego teamu – egzekutora. Lewandowski na mistrzostwach był w świetnej formie i razem z drużyną Niemiec zdobyłby mistrzostwo Europy – bezdyskusyjnie.

              Polska drużyna pokazała jedno – brak organizacji. Nie wiadomo, czy trener Paulo Sousa nie miał koncepcji gry, czy nie potrafił jej wdrożyć. Wśród drużyn mistrzowskich wyraźnie widoczny był zmienny styl gry. W grze ofensywnej ustawienie było 3 + 5 (4) + 2 (3 lub 2 +1). Gdy drużyna przechodziła do obrony najczęściej widoczne było ustawienie 5 + 4 + 1. Przy wysokiej defensywie 5 + 3 + 2. Polacy nie potrafili zorganizować szyków, więc dominowała zasada „kupą mości panowie”.

              Rzuty karne odkryły słabość większości drużyn europejskich. Wygrywa ten kto strzela gole, a nie tylko potrafi rozgrywać i utrzymać się przy piłce. Mistrzami w tej dziedzinie okazali się Hiszpanie. Remisy ze Szwecją i Polską nie zapowiadały sukcesu.

              Najlepsze drużyny minionych mistrzostw to Anglia, Włochy i Dania. Duńczycy weszli w grę od załamania się drużyny, ale gdy pozbierali szyki grali świetnie. Trudno wyrokować jak ułożyłyby się ich losy gdyby nie wypadek Eriksena.

              Szkoda Anglików, powinni te mistrzostwa wygrać, nie tylko z racji na dziesięciolecia zasług. Prezentowali świeży dynamiczny, bardziej pomysłowy od Włochów, futbol. Zbyt wcześnie strzelili w meczu finałowym bramkę, zanim zdołali się rozegrać. Natomiast Włosi postanowili nie czekać do końca. Rzucili się do ataku i chociaż efekt przyszedł dopiero w drugiej połowie, to ukształtowali model gry, z którego Anglicy nie potrafili już do końca meczu się otrząsnąć. Włosi zdominowali ich psychicznie. Ten paraliż nerwowy widoczny był nawet przy strzelaniu karnych. Tę psychologiczną wojnę wygrali Włosi.

JLS

Podziel się

Brak komentarzy

zostaw komentarz