Strona głównaOgłoszeniaMILLENNIUM KRÓLESTWA POLSKIEGO 1025 – 2025

MILLENNIUM KRÓLESTWA POLSKIEGO 1025 – 2025

PORGRAM OBCHODÓW

MILLENNIUM KRÓLESTWA POLSKIEGO

ROK 2025

Planowane przez środowisko Fundacji Korony Polskiej obchody jubileuszu 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego na króla Polski zostały rozłożone na cały 2025 rok.

            Koncentrować będą się na czterech dużych wydarzeniach;

I. STYCZEŃ – KRAKÓW

Inauguracją obchodów Millennium Królestwa Polskiego będzie Msza św. w przy Ołtarzu Koronacyjnym w Katedrze na Wawelu.

Po uroczystości na Wawelu będzie miała miejsce krótka sesja historyczno-okolicznościowa w Urzędzie Miasta Krakowa, jako świecka inauguracja Millennium.

Zakończeniem uroczystości krakowskich będzie przyjęcie w restauracji „Hawełka” w Rynku Głównym, dla gości honorowych i uczestników obchodów zaproszonych z różnych środowisk Polski i z zagranicy.

Na całodniowe uroczystości w Krakowie pragniemy zaprosić gości zagranicznych, szczególnie tych środowisk, z którymi współpracujemy od wielu lat i przedstawicieli korpusu konsularnego.

II. MAJ – WARSZAWA

Głównym punktem obchodów majowych w Warszawie będzie trzydniowa sesja naukowa poświęcona Millennium Królestwa Polskiego. Dorobek tej sesji ma pozostać trwałym śladem w zbiorach polskiej historiografii. Dla większego i skuteczniejszego spopularyzowania tego wydawnictwa, książka ukaże się równolegle z sesją.

Sesję warszawską pragniemy zakończyć uroczystą Mszą św. w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela i krótką wizytą na Zamku Królewskim.

Program sesji przedstawia się następująco:

1. Królestwo Polskie Bolesława Chrobrego                      

2. Królestwo Polskie pierwszych Piastów  

3. Królestwo Polskie w dobie dzielnicowej

4. Królestwo Polskie ostatnich Piastów

Panel podsumowujący epokę Piastów

5. Królestwo Polskie pierwszych Jagiellonów

6. Królestwo Polskie ostatnich Jagiellonów

Panel podsumowujący epokę Jagiellonów

7. Królestwo Polskie dynastii Wazów

8. Królestwo Polskie elektorów polskich

9. Królestwo Polskie Sasów                                               

10.Królestwo Polskie Konstytucji 3 Maja                          

Panel podsumowujący epokę elekcyjną

11. Królestwo Polskie Kongresu Wiedeńskiego                 

12. Królestwo Polskie Powstania Listopadowego               

13. Królestwo Polskie w koncepcji Wielopolskiego           

Panel podsumowujący epokę rozbiorową

14. Królestwo Polskie Rady Regencyjnej

15. Idea Królestwa Polskiego przed II wojną świat.                       

16. Królestwo Polskie Obozu Londyńskiego                      

Panel podsumowujący próby wskrzeszenia monarchii

17. Idea Królestwa Polskiego w 2025 roku

III. WRZESIEŃ – WATYKAN

Ogólnopolska Pielgrzymka Milenijna do Watykanu ma znaczenie historycznego religijno-kulturowego symbolu. Chrzest zapoczątkował historię Polski i posadowił nasz Kraj na mapie cywilizacyjnej świata. Z Rzymu przyszła zgoda na koronację księcia Bolesława, co wyniosło piastowskie dominium do godności państwowej – królewskiej, nadając mu rangę najwyższego uznania politycznego ówczesnego chrześcijańskiego świata. Tysiąc lat po tym doniosłym wydarzeniu udajemy się do Rzymu, do Watykanu, aby w Bazylice Św. Piotra, przed głównym ołtarzem, odprawić Mszę św. dziękczynną za dar Korony Chrobrego. Podczas tej Mszy św. zostanie odczytany adres dziękczynny i przekazany na ręce Ojca Świętego. Zaproszenie do udziału w pielgrzymce zostanie przesłane do wielu diecezji i parafii w Polsce i za granicą, szczególnie do tych ośrodków, z którymi nasze organizacje utrzymują bliskie kontakty.

VI. LISTOPAD – WROCŁAW

Zakończenie obchodów Roku Milenijnego nastąpi w Święto Chrystusa Króla podczas uroczystej Mszy św., nazwanej Mszą Koronacyjną, w Katedrze św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu. Uroczystości będzie przewodniczył JE ks. abp Józef Kupny Metropolita Wrocławski. Specjalnie na tę okazję został zmówiony utwór muzyczny- „Msza Koronacyjna”, który będzie wytyczał ramy całej uroczystości. Mszę św. poprzedzi procesja z insygniami koronacyjnymi – odtworzoną Koroną Chrobrego, zrabowaną przez Prusaków z Wawelu i zniszczoną – z Kaplicy bł. Czesława, patrona Wrocławia i bohatera wojny z Tatarami, do Katedry. Współfundatorem Kaplicy był królewicz Jakub Sobieski, a w Katedrze poczesne miejsce zajmuje Matka Boża Sobieskich zwana Madonną Wrocławską, przed której obliczem zostaną złożone insygnia koronacyjne, na czas Mszy św. Procesja Korony Chrobrego z Kaplicy bł. Czesława do Katery będzie również symbolicznym wprowadzeniem insygniów do Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu, ponieważ tam będą wystawione, jako depozyt właściciela. Oficjalnie obchody Millennium Królestwa Polskiego 1025 – 2025 organizowane przez Fundację Korony Polskiej oraz pozostałe stowarzyszenia środowiska, zakończy ceremonia złożenia wieńców i kwiatów przed pomnikiem Bolesława Chrobrego.

V. ROK 2024

W roku 2024 pragniemy odwiedzić z Koroną Chrobrego wszystkie archidiecezje w Polsce, tak aby móc przynajmniej w jednej Katedrze archidiecezji odprawić Mszę św. dziękczynną. Temu wydarzeniu będzie patronował i Msze św. zamawiał Rycerski Zakon Korony Polskiej Świętego Kazimierza Królewicza, stowarzyszenie prawa kanonicznego Archidiecezji Wrocławskiej

VI. DZIAŁANIA INNE

Millennium Królestwa Polskiego pragniemy uczcić wydaniem specjalnego medalu pamiątkowego. Będzie to seria limitowana 1001 sztuk, numerowana kolejnymi latami Millennium od 1025 do 2025 roku. Właściciel takiego medalu będzie patronem jednego roku Millennium. Medal ten będzie wręczany podczas różnych uroczystości milenijnych w 2025 roku, przyznawany i wręczany osobom oraz instytucjom, które przyczyniły się do organizacji obchodów milenijnych, lub je uświetniły swoją obecnością

Przygotowywana jest inna pozycja książkowa pt.: „Słownik Monarchistów Polskich”. Opracowanie pionierskie, jakiego jeszcze nie ma w polskiej bibliografii.

Msza Koronacyjna jako utwór muzyczny, skomponowany specjalnie na okoliczność jubileuszu Millennium Królestwa Polskiego zostanie w jednym egzemplarzu wydana jako manuskrypt, z zachowaniem wszelkich zasad sztuki średniowiecznej.

Planowana jest również mała forma graficzna: „Koronacja Bolesława Chrobrego”. Dużej wielkości prace malarskie pozostają poza zasięgiem naszych możliwości.

Został wykonany projekt tablicy pamiątkowej, do umieszczenia w świątyniach i innych miejscach, tam gdzie gospodarze obiektu wyrażą na to zgodę.

Planowane są trzy albumy fotograficzne, jeden dedykowany Koronie Chrobrego oraz dwa związane z obchodami Millennium, pierwszy portretowy, a drugi reportażowo-dokumentalny.

Podziel się

Najnowszy komentarz

  • Trzymam kciuki za powodzenie planu. Liczę, że z dziećmi będziemy mogli zobaczyć insygnia jeszcze w tym lub przyszłym roku.

zostaw komentarz