Strona głównaAngliaMonarchiczny Przegląd Tygodnia #29/2015

Monarchiczny Przegląd Tygodnia #29/2015

Rada miejska Barcelony pozbywa się popiersia króla

jan karol barcelona

Popiersie Jana Karola z barcelońskiego ratusza. Zdjęcie za: theguardian.com, Miquel Llop/NurPhoto/Corbis

 

Ostatni tydzień przyniósł wzrost napięć pomiędzy rządem Hiszpanii, a Katalończykami chcącymi zwiększenia autonomii, a w niektórych przypadkach secesji. W Barcelonie rada miejska podjęła decyzję o usunięciu z ratusza popiersia króla Jana Karola, który abdykował rok temu. Powodem miała być tu przede wszystkim „nadreprezentacja symboli monarchicznych” w Barcelonie, która ma „długie tradycje republikańskie”. Mimo prób konserwatystów z rady miejskiej popiersie nie zostało zastąpione portretem obecnego króla i aktualnie wolna przestrzeń czeka na zagospodarowanie. Silny sprzeciw rządu i króla przeciwko dążeniom Katalonii do większej niezależności umacnia sojusz separatystów oraz autonomistów z lewicowymi republikanami.

Bolko VI honorowym obywatelem Wałbrzycha

Książę Bolko VI Hochberg von Pless otrzymał honorowe obywatelstwo miasta Wałbrzych. Rada miejska przyznała je jednogłośnie jako powód podając to, że książę angażuje się aktywnie w promocję zamku Książ oraz miasta Wałbrzych, a także bierze udział w organizowaniu wydarzeń kulturalnych. Dziedzic tytułów księcia Pszczyny oraz barona Książa mieszkający na stałe w Monachium jest bardzo związany zarówno z zamkiem, w którym się urodził, jak i z całym regionem. Ród Hochbergów był właścicielami zamku Książ od 1509 roku do 1943 r.

Rosną dochody brytyjskiej królowej

Jak podają oficjalne źródła prywatna własność królowej, czyli posiadłości składające się na księstwo Lancaster, wykazały wzrost zysków o 18%. Brytyjska monarchini uzyska w tym roku 16 milionów funtów z tego źródła – jest to rekordowy wynik. Księstwo Lancaster jako prywatna własność królewska przeznaczona jest na prywatne potrzeby królowej i utrzymanie rodziny królewskiej. Księstwo Lancaster wyjęte jest spod podatków, lecz wiadomo, że królowa pewne sumy do budżety przekazywała. Większy zysk (o 5,6%, dając 40 mln funtów) przyniosły także częściowo niezależne posiadłości królewskie, z których za pośrednictwem rządu opłacane jest utrzymanie królowej jako głowy państwa wraz ze wszystkimi związanymi z tym kosztami.

Belgijska monarchia po stronie zwyczaju

krolowa matylda i les noirauds

Królowa Matylda i członkowie Les Noirauds podczas tegorocznych obchodów belgijskiego święta narodowego. Zdjęcia za: dailymail.co.uk

 

21 lipca belgijska para królewska wzięła udział w obchodach święta narodowego. Wśród uroczystości pojawiła się także tradycyjna grupa, Les Noirauds (Czarni), ściągająca na siebie nienawiść szeroko pojętej lewicy. Les Noirauds to powstała w 1876 roku grupa której pierwszym celem było niedopuszczenie do zamknięcia brukselskiego sierocińca do dziś zajmująca się pracą charytatywną. Zgodnie z tradycją ubierają się w fikuśne stroje oraz malują twarz na czarno – co miało pierwotnie zapewnić wolontariuszom większą anonimowość. Całe szczęście w Belgii niewielu przejmuje się opinią międzynarodowych działaczy oskarżających Les Noirauds o rasizm. Sama grupa cieszy się patronatem rodziny królewskiej, która nie zamierza tego zmieniać.

Krótki film dokumentalny o księciu Serbii

Na oficjalnym kanale serbskiej monarchii dostępny jest już krótki film dokumentalny o życiu księcia Aleksandra. Zawiera on w sobie krótkie przedstawienie tła historycznego, relacje między księciem, a Serbią, jego powrót oraz to jak ważną rolę odgrywa dziś. Dokument został zrealizowany z okazji 70 urodzin prawowitego króla Serbii, a przeznaczony był pierwotnie dla królewskich gości, którzy przybyli na obchody. Film trwa prawie 12 minut i dostępny jest tutaj (z angielskimi napisami): LINK.

Podziel się

Brak komentarzy

zostaw komentarz