Strona głównaOgólnaArtykułyB. Haasis: Korona dla Niemiec. Ruch monarchistyczny w RFN

B. Haasis: Korona dla Niemiec. Ruch monarchistyczny w RFN

Artykuł pierwotnie opublikowany na myslkonserwatywna.pl

Przetłumaczyła i opracowała: Aleksandra Solarewicz

Źródło: blauenarzisse.de

 

Wydaje się, że ruch monarchistyczny w Niemczech zamarł. O monarchii mówi się w szkołach tylko przy okazji lekcji historii. Nie wszyscy jednak są przekonani do republiki, więc w społeczeństwie powstają małe organizacje monarchistyczne. Wielu czytelników zada sobie teraz pytanie, czy one są całkiem legalne. Oczywiście, pojedynczy monarchista jest chroniony przez prawo, ale czy fuzja tych ruchów będzie automatycznie uznana za wrogą konstytucji?

Czy monarchizm jest wrogiem konstytucji?

Federalny Sąd Konstytucyjny w wyroku dotyczącym prawa dziedziczenia Hohenzollernów z roku 2004 stwierdził, że Konstytucja uniemożliwia przywrócenie monarchii. Sąd powołał się przy tym na art. 20 ust. 1 i art. 28 ust. 1 Konstytucji. Jednakże art. 28 dotyczy tylko poszczególnych landów, a w art. 20 słowo „republika” występuje tylko jako składowa część nazwy. Faktycznie, republika jako forma państwowa dla RFN nie pojawia się ani razu w całej Konstytucji.

Większość monarchistów opowiada się za monarchią parlamentarną, to znaczy szczególną formą monarchii konstytucyjnej. W tym przypadku monarcha pełni rolę reprezentacyjną. Odpowiednio do tego, [tron cesarza] zastąpiłby urząd prezydenta. Artykuł 20 akapit 2, dotyczący zwierzchnika państwa, byłby pozostawiony nietknięty.

Największa organizacja monarchistyczna w Niemczech to„Tradition und Leben“ – „Tradycja i Życie”. Została ona założona 9 listopada 1918 roku jako „Bund der Aufrechten“  – „Związek Prawych”. Do momentu wprowadzenia zakazu działania wszelkich organizacji monarchistycznych w 1934, miała 100 000 członków, z których wielu zostało zamordowanych w obozach koncentracyjnych. Po II wojnie zebrali się nowi miłośnicy i założyli w 1956 dzisiejszy związek. Zarząd jego wydaje dwumiesięcznik „Erbe und Auftrag“  – „Dziedzictwo i Misja”.

Tak samo wart uwagi jest „Deutsche Monarchistische Gesellschaft“  – „Towarzystwo Niemieckich Monarchistów”. Zostało założone w 2007 roku, po to, by przyciągnąć jak najwięcej monarchistów. Póki co, łączy „Pro Monarchie Stiftung” – Fundację dla Monarchii, „Kaisertreue Jugend” – Młodzież Wierną Cesarzowi, „Bund aufrechter Monarchisten“ – Związek Prawych Monarchistów, „Bund aufrechter bayrischer Monarchisten und Föderalisten“ – Związek Prawych Monarchistów i Federalistów Bawarii, „Luisenbund“ – Związek Luizy [nawiązanie do królowej Luizy pruskiej – legendarnej matki dynastii i narodu pruskiego – AS]. Trwa przyjacielska współpraca z „Monarchie der Zukunft” – Monarchią Przyszłości. Od 2008, co roku organizuje DMG naukowe forum monarchistów. BAM co trzy tygodnie wydaje internetowy biuletyn „Corona – Nachrichten für Monarchisten” – „Korona. Wiadomości dla monarchistów”.

W Niemczech i Austrii nie zagasło

W Austrii związek „Schwarz-Gelbe Allianz” (żółty i czarny, kolory cesarskie) próbował wystartować w wyborach powszechnych w 2008, ale zebrał zbyt mało deklaracji poparcia. Niemieckie organizacje chcą restauracji Hohenzollernów, a S-GA chce powrotu Habsburgów, w czym wspomaga ją czeska partia „Koruna Ceska”. Do tego dochodzą liczna organizacje o zasięgu lokalnym, np. zwolennicy rodów Welfów i Wittelsbachów.

Oczywiście, nikt nie staje się monarchistą z przypadku, od trzaśnięcia pioruna. W samym internecie znajduje się bogaty wybór argumentów za przywróceniem monarchii. Tu przytoczymy najczęściej używane:

Monarcha jest politycznie niezależny. Jako że z natury nie musi być ponownie wybrany na stanowisko, jest odporny na wpływ krótkotrwałych interesów partyjnych.  Przez to możliwa jest kontynuacja polityki, decyzje o długotrwałym oddziaływaniu.
Monarcha jest postacią silnie identyfikowalną. Jako przedstawiciel całego narodu, wywiera na niego silny wpływ od środka. Na zewnątrz są monarchie bardziej widoczne i znane niż republiki.
Monarchia jest tańsza w utrzymaniu niż czasowo zmieniający się republikańscy rządzący, gdy zsumuje się ich uprawnienia emerytalne (nie da się tego ukryć… – AS).
Na koniec, tron jest zawsze przeznaczony dla konkretnego następcy, który od małego jest przygotowywany do objęcia władzy.

Można krytykować te argumenty, ale one pokazują, że monarchiści to nie tylko reakcyjni pomyleńcy. Co więcej, monarchia to dobrze przemyślany pogląd na politykę. Ogólnie mówiąc, organizacje monarchistyczne określają się jako ponadpartyjne, ale przeważnie skłaniają się ku konserwatyzmowi.

Monarchiści to nie są dziwacy

Strony internetowe monarchistów to archiwa pełne literatury, dostępnej dla wszystkich. Każdy w ten sposób może zdecydować, jak bardzo chce się zaangażować w tę materię i skłaniać ku argumentacji monarchistów. W każdym razie, przygoda intelektualna jest pewna.

 

Strony internetowe niemieckich monarchistów:
Tradition und Leben: http://​www​.pro​-monar​chie​.de/
Schwarz-​Gelbe Allianz: http://​sga​.monar​chis​ten​.org/
Bund aufrechter Monarchisten: http://​www​.aufrechte​-monar​chis​ten​.de/
Kaisertreue Jugend: http://​kaiser​treue​ju​gend​.word​press​.com/
Monarchieforum: http://​www​.monar​chiefo​rum​.org/

Brak komentarzy

zostaw komentarz