Konferencja z okazji 100 rocznicy intronizacji Rady Regencyjnej, jaka miała miejsce w Krakowskim Urzędzie Miasta stała się również okazją do odznaczenia Prezydenta Krakowa Orderem Korony Polskiej. Odznaczenie ustanowione przez JKM Alberta Księcia Saksonii – potomka królów Polski oraz Konfederację Spiską, jest przyznawane za zasługi w krzewieniu idei królewskiej. Dekoracji Orderem Odznaczonego dokonał Jego Ekscelencja Ks. Arcybiskup Prof. Marian Gołębiewski – Kawaler Orderu Korony Polskiej.
Prezydent Jacek Majchrowski, jako naukowiec i polityk, należy do tego grona osób w Polsce, którym takie odznaczenie ze wszech miar przysługuje. Należy do nielicznych akademików, którzy w swojej pracy naukowej podejmują problematykę monarchiczną, jest autorem pracy p.t. „Ugrupowania monarchistyczne w latach drugiej Rzeczypospolitej”. Od ukazania się tej książki minęło prawie 30 lat, a nie pojawił się żaden badacz dziejów politycznych II RP, który pokusiłby się na kontynuację badań tego nurtu ideowego. Myśl monarchiczna w okresie międzywojennym była przecież bardzo żywa i nie mogło być inaczej skoro dla większości społeczeństwa było naturalnym, u schyłku I wojny światowej, iż odradzająca się Polska będzie monarchią. Taki był przecież testament Konstytucji 3 Maja. Powstała Rada Regencyjna w 1917 jest tego dowodem. Nie tylko sam fakt jej powstania, ale uroczystość intronizacji, na której były reprezentowane wszystkie siły polityczne i nie tylko z królestwa, ale i innych ziem przedrozbiorowej Rzeczypospolitej, duchowieństwo, organizacje społeczne, stanowe, militarne, przedstawicielstwa dyplomatyczne tych państw, które już uznały odradzającą się polską państwowość.
W akt tworzenia Królestwa Polskiego było czynnie zaangażowane dziesiątki tysięcy osób, tworzące się formacje wojskowe składały przysięgę na wierność Królestwu Polskiemu i Radzie Regencyjnej. Nie wszyscy pogodzili się z faktem „podmiany” monarchii na republikę. Wielu pozostało wiernych idei i zaczęli tworzyć monarchistyczne organizacje społeczne i polityczne. Tym zagadnieniem na szerszą skalę polska nauka się nie zajęła, do nielicznych opracowań należy to w/w autorstwa prof. Jacka Majchrowskiego.
Jan Skowera
Tomasz / 29 października 2017
Szkoda, że nic na temat Medalu 100 lecia….
/
Jan Skowera / 30 października 2017
Informacja będzie w relacji z uroczystości 100 rocznicy intronizacji Rady Regencyjnej.
/