Strona głównaOgólnaFelietonPodsumowanie Konferencji Warszwskiej

Podsumowanie Konferencji Warszwskiej

Konferencja „1000 lat idei królewskiej w Polsce” jaka miała miejsce w dniach 23-25 maja 2025 w Warszawie, zorganizowana przez środowisko polskich monarchistów reprezentowane przez Fundację Korony Polskiej, była największym wydarzeniem naukowym zorganizowanym w ramach światowych obchodów tysiąclecia koronacji Bolesława Chrobrego, mając na uwadze fakt, że wupamiętnienie Millennium zaangażowały się różne środowiska społeczne, władze samorządowe i państwowe w Kraju oraz Polonia za granicą.

Podczas konferencji wygłoszono 21 referatów omawiających zagadnienia teoretyczne królewskości, monarchizmu oraz dawne czasy Królestwa Polskiego od koronacji Bolesława Chrobrego do upadku Rzeczpospolitej w XVIII w., a następnie dzieje walki militarnej i politycznej o jego odrodzenie, od rozbiorów do dnia dzisiejszego.

Reprezentowane były uczelnie i instytucje z całej Polski, między innymi: Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Uniwersytet Opolski, Uniwersytet Szczeciński, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Wrocławski, Instytut Pamięci Narodowej, Królewska Akademia Biznesu i Dyplomacji, Fundacja Korony Polskiej oraz badacze niezależni.

Podczas otwarcia konferencji został odczytany list gratulacyjny od Marszałka Województwa Mazowieckiego pana Adama Struzika, w którym zawarł takie słowa: „Przypomnienie losów polskiej monarchii jest ważnym elementem budowania narodowej dumy, a także umacnianie patriotyzmu i jedności Polaków. W świadomości naszych rodaków idea Królestwa Polskiego wciąż pozostaje żywa i ma wpływ na kształtowanie postaw kolejnych pokoleń mieszkańców kraju nad Wisłą, przywiązanych do swojej Ojczyzny i mających poczucie odpowiedzialności za całą wspólnotę.”

Szczególnym gościem pierwszego dnia obrad był książę Mikołaj Radziwiłł, zaszczycili nas również Przyjaciele z Czech, Niemiec i Stanów Zjednoczonych. Bogata agenda obrad została jednak tak zaplanowana, aby umożliwić słuchającym krótką dyskusję po każdym referacie. Pokazała ona jak diametralnie różnie oceniamy, prawie wszystkie, epoki naszych dziejów. W jednym jesteśmy jednak zgodni, w ocenie znaczenia koronacji Bolesława Chrobrego dla przyszłości polskiego państwa.

Drugi dzień obrad zakończyło wydarzenie nieplanowane, ponadprogramowe, ale bardzo interesujące, doskonale wpisujące się w klimat konferencji. Jeden z uczestników zorganizował zwiedzanie Kościoła Przemienienia Pańskiego będącego częścią klasztoru Kapucynów w Warszawie, w którym znajduje się Kaplica Królewska. Nazwę tą zawdzięcza obecności w niej dwóch sarkofagów, w jednym znajduje się serce króla Jana III Sobieskiego, a drugim trzewia króla Augusta II Mocnego. Historię klasztoru oraz jego miejsce we współczesnej wspólnocie warszawskiego Kościoła opowiedział nam brat Jarosław.

Trzecim dniem konferencji, mającym wymiar religijno-duchowy, była Msza św. w Katedrze św. Jana Chrzciciela w intencji śp. króla Bolesława Chrobrego oraz wszystkich władców Polski. W Katedrze nie zabrakło również akcentów historycznych, zawarł je w wygłoszonej homilii ks. dziekan Bogdan Bartołd. Po Mszy św. zostały złożone w Katedrze kwiaty przy pamiątkowej płycie nagrobnej ostatnich książąt mazowieckich Stanisława i Janusza oraz w podziemiach, przy grobie ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Konferencja warszawska nie była jednorazowym przeżyciem jej uczestników. To co zostało zaprezentowane nie pójdzie w zapomnienie. Zostały złożone przez Autorów materiały tekstowe znacznie obszerniejsze, niż wygłoszone referaty. Po ich edytorskim opracowaniu zostanie wydana monografia z sesji, oczywiście pod tytułem: „1000 lat idei królewskiej w Polsce”.

W zróżnicowanym programie obchodów Millennium Królestwa Polskiego konferencja naukowa skoncentrowana na kwestiach historycznych była bardzo ważnym elementem poznania i zrozumienia naszej, nie tylko politycznej, współczesności. Dla naszego środowiska jest to powód do dużej satysfakcji, że przy bardzo szczupłych możliwościach finansowych zdołaliśmy zorganizować tak duże przedsięwzięcie, co jest niewątpliwie również zasługą dużej życzliwości, wyrozumiałości i poświęcenia ze strony prelegentów, za co gorąco dziękujemy.

                                                                                   Jan Lech Skowera

                                                                                   Marszałek

                                                                                   Konfederacji Spiskiej

Podziel się

Brak komentarzy

zostaw komentarz