Strona głównaOgólnaFelietonRada Regencyjna Królestwa Polskiego (cd)

Rada Regencyjna Królestwa Polskiego (cd)

Świetną książkę Prof. Juliana Winnickiego „Rada Regencyjna Królestwa Polskiego i jej organy (1917 – 1918)”, poleca tym razem redaktor Piotr Zychowicz na łamach tygodnika „Do Rzeczy” nr. 5 z 29 stycznia br. Pierwsze wydanie tej pracy ukazało się w 1991 roku, również nakładem wydawnictwa WEKTORY. Były to inne czasy, a książka przypomina druk bezdebitowy wykonany techniką powielaczową. Jeden taki egzemplarz znajduje się w moim posiadaniu, wypożyczony od prof. Winnickiego przed kilku laty.

Konfederacja Spiska organizując obchody 100. rocznicy intronizacji Rady Regencyjnej wpisała do programu uroczystości wznowienie tej książki. Nikt inny nie pokusił się o spopularyzowanie i ukazanie polskiemu społeczeństwu doniosłej roli jaką odegrała Rada Regencyjna w skutecznej walce o odzyskanie niepodległości.

Jak się zwróciłem, na początku 2017 roku, do prof. Winnickiego z propozycją kolejnego wydania jego pracy, nie natrafiłem na entuzjazm z jego strony. Mówił o próbach wznowienia, ale nie znalazł zainteresowanych. Zaoferowałem pomoc i gotowość rozmowy z szefem „Wektorów” Józkiem Białkiem. Udało się przekonać Józka do tego „ryzyka” i książka ukazała się ponownie, tym razem już w normalnej, „cywilizowanej”, formie.

Zainteresowanych tym unikatowym dziełem zapraszam na Forum Monarchistów, gdzie będzie można ją nabyć.

Jan Skowera

Podziel się

Najnowszy komentarz

  • To był świetny ruch ze wznowieniem tej książki. Panie Janie pamiętam nasze rozmowy na ten temat z początku 2017. Ucieszyłem się wtedy bardzo z takiej możliwości i z niecierpliwością czekałem na jej wydanie. Recenzja taka jak red. Zychowicza tylko potwierdza trafność tej decyzji. Pozostaje nam dalej konekwentnie promować tą pozycję w roznych miejscach i srodowiskach. Cześć Pamięci Rady Regencyjnej Królestwa Polskiego!

zostaw komentarz