Strona głównaOgólnaFelietonŚniadanie z Księciem Karolem Schwarzenbergiem

Śniadanie z Księciem Karolem Schwarzenbergiem

Do tematu sympozjum, 31.08-3.09.2017 – Pasawa, zorganizowanego przez rycerski zakon „Ancient Order of Saint George” (Alter Orden vom St. Georg) „Rosja – przyjaciel czy wróg”, podtytuł „W którym miejscu pomiędzy Waszyngtonem, Brukselą a Moskwą znajduje się Europa”, należy koniecznie powrócić z uwagi na aktualność problemu.

Jednych z uczestników tego sympozjum był książę Karol Schwarzenberg.  Prywatnie bardzo uroczy człowiek, o bardzo wyrazistych konserwatywnych poglądach, przez które przebija tradycyjny czeski pragmatyzm. W przypadku Księcia to również bardzo bogate polityczne doświadczenie, zwieńczone funkcja Ministra Spraw Zagranicznych Republiki Czeskiej. Prywatna rozmowa na temat bieżącej sytuacji międzynarodowej i Polski w tym kontekście była wręcz fascynująca. Żaden aktywny polityk, a do takich należy zaliczyć Księcia – lider czeskiej partii konserwatywnej TOP 09, nie będzie odkrywał do końca swoich kart w publicznej debacie. Inaczej wygląda to w trakcie rozmowy w cztery oczy przy wieczornym piwie, czy porannej kawie.

Na wyrażone moje zdumienie znajomością współczesnej historii Polski, do takiej w naszej rozmowie się ograniczyliśmy i niuansów zagadnień polityki bieżącej odpowiedział, że trudno realizować rozsądną politykę własnego kraju nie znając słabych i mocnych stron swoich sąsiadów.

 

Podziel się

Brak komentarzy

zostaw komentarz