Strona głównaOgólnaArtykułyTARNÓW – PODSUMOWANIE

TARNÓW – PODSUMOWANIE

W Katedrze Tarnowskiej, pierwszej po Archikatedrze we Wrocławiu odbyła się uroczystość związana z obchodami Millennium Królestwa Polskiego.

Piękną homilię nawiązującą do tradycji Królestwa Polskiego i jego nierozerwalnych  związków z Kościołem wygłosił ks. dr Adam Nita – proboszcz Bazyliki Katedralnej pod wezwaniem Matki Bożej Bolesnej. Wartę honorową przy Insygniach Koronacyjnych trzymali przedstawiciele Bractwa Kurkowego w Tarnowie, w przepięknych strojach szlacheckich, pp. Stanisław Jędrzejczyk (po lewej) i Piotr Ostafil. Ksiądz Proboszcz wskazując na złożone na bocznym ołtarzu Insygnia, podkreślał znaczenie symbolu i wartości, jakie są zawarte w Koronie królów Polski.

Świecka część tarnowskich uroczystości odbyła się w historycznym tarnowskim Ratuszu. niepowtarzalne w swoim wystroju Sala Główna jest miejscem wystawy polskiego portretu sarmackiego. Jedna z największych tego typu kolekcji w Polsce. Spotkanie w Ratuszu otworzył Gospodarz tego obiektu p. Andrzej Szpunar Dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Zaprezentował zbiory i dorobek Muzeum, jako placówki kulturalnej. To co zasługuje na szczególną uwagę, to terenowe placówki, pokazujące bogatą kulturę regionu. Tematem przewodnim sesji w Ratuszu była postać świętego Świerada. Jak twierdzą historycy jest to pierwszy polski święty, który z racji swojej misji, był znany i czczony głównie na terenie Królestwa Węgier, i za sprawą króla Węgier Salomona wyniesiony na ołtarze. Referat ks. prof. Ryszarda Banacha wypełnił znaczną część spotkania, z wielkim znawstwem tematu prezentując postać tego zapomnianego bohatera czasów początku polskiej państwowości.

Na zakończenie uroczystości wręczono pamiątkowe medale Rady Regencyjnej , ustanowione przez Konfederację Spiską z okazji 100 rocznicy intronizacji Rady Regencyjnej. Wyróżnienie to otrzymali: – Dyr. Muzeum Okręgowego w Tarnowie p. Andrzej Szpunar, pani Elżbieta Żurawska-Dobrowolska oraz pośmiertnie były Kanclerz Konfederacji Spiskiej śp. Ryszard Bochenek-Dobrowolski.

W gronie ponad 20 osób uczestnicy sesji spotkali się na wspólnym obiedzie w restauracji „U Jana”. Trudno było tak po prostu rozstać się i rozjechać do domów bez możliwości towarzyskiego spotkania w gronie przedstawicieli Konfederacji, którzy przybyli na tę uroczystość z różnych stron Polski, z przedstawicielami organizacji i mieszkańców Tarnowa.

 

Podziel się

Brak komentarzy

zostaw komentarz