Strona głównaBez kategoriiWszystkiego najlepszego Rumunio!

Wszystkiego najlepszego Rumunio!

Rumunia co roku ma szansę doświadczyć godności, szacunku i ducha wolności. Przynajmniej raz w roku mamy szansę zobaczyć, jak wyglądałby nasz kraj, gdyby nie musiał przechodzić przez komunistyczną traumę. Ten dzień to 10 maja.

Dlaczego ten dzień jest wyjątkowy? Przede wszystkim Rodzina Królewska Rumunii powraca do centrum uwagi, tak jak zawsze powinno być, ze względu na swoją ogromną rolę historyczną, nieporównywalną z żadnym prezydentem.

10 maja widzimy dostojną piękną i pewną siebie Rumunię. W tym dniu Rodzina Królewska daje przykład elegancji, dostojności, hojności i życzliwości. Ci, którzy mają przywilej przebywania w tym dniu lub innych, blisko reprezentantów rumuńskiej Rodziny Królewskiej, czują, że potomkowie króla Ferdynanda I i królowej Marii kochają swój kraj tak, jak niewielu jest w stanie – i bez żadnej ostentacji.

10 maja to dzień, w którym mamy Rumunię, której wszyscy pragniemy: szanowaną, spokojną i dobrą dla wszystkich swoich dzieci, bez względu na język, którym mówią, religię którą przyjęli, czy kolor ich skóry.

10 maja to najpiękniejsze święto w Rumunii. Świętujemy założenie dynastii w 1866 r., proklamację niepodległości państwa w 1877 r. i proklamację Królestwa w 1881 r. Ale 10 maja to nie tylko przeszłość. Chodzi również o teraźniejszość, ponieważ rumuńska Rodzina Królewska w naturalny sposób przyjęła swoją naturalną pozycję – ma wszystkie atrybuty panującego domu królewskiego, z wyjątkiem konstytucyjnej konsekracji tej publicznej roli.

Dlatego, aby mieć trwałą Rumunię, jaką mamy w dniu 10 maja, musimy pójść o krok dalej – zapisać w Konstytucji rolę Rodziny Królewskiej i przywrócić monarchię.

Najprostszą rzeczą byłoby ponowne uchwalenie ostatniej prawowitej Konstytucji Rumunii, tej z 1923 roku. Oczywiści z poprawkami narzuconymi przez nowoczesne społeczeństwa demokratyczne.

Wszystkiego najlepszego Rumunio!

Claudio Padurean

Dziennikarz, przedsiębiorca, właściciel mediów, wydawca czasopisma „Transylvania Today”

Podziel się

Brak komentarzy

zostaw komentarz