Strona głównaOgólnaFelieton100 lat Wasza Królewska Wysokość

100 lat Wasza Królewska Wysokość

Jego Królewska Mość Filip VI Burbon (Felipe Juan Pablo Alfonso de la Santísima Trinidad y de Todos los Santos de Borbón y de Grecia) obchodzi w dniu dzisiejszym 50. urodziny. Urodził się w 30 stycznia 1968 roku w Madrycie.

Z tej okazji pierwszy program hiszpańskiej telewizji tve1 nadał blisko półtorej godzinny reportaż prezentujący codzienną pracę Króla i życie rodziny królewskiej, przeplatane archiwalnymi zdjęciami i filmami ukazującymi pięćdziesiąt lat życia monarchy, od urodzenia do ostatnich Świat Bożego Narodzenia i pierwszych dni stycznia br. Fabułą tego dokumentalnego filmu było prywatne życie rodziny królewskiej. Szczególnie interesujące były te fragmenty pokazujące wczesne lata młodości Króla Filipa VI, a tym samym dawne lata i klimat czasów przed panowaniem Jana Karola I.

Panowanie Filipa VI to „nowe otwarcie” w dziejach odrodzonej w 1975 roku monarchii, po jej powtórnym obaleniu w czasach II republiki 1931. Burzliwe dzieje Hiszpanii XX wieku zakończyły się restauracją monarchii po czasach dyktatury generała Franco. Panowanie Jana Karola I to okres dynamicznego rozwoju Hiszpanii, chociaż sam król Jan Karol był bardzo krytykowany. Media starały się szargać Królowi opinię na wszystkie możliwe sposoby, przypisując mu często czyny niepopełnione, a z tych popełnionych, jak z jakiegoś byle polowania, robiąc aferę na skalę światową. Filip VI jest monarchą bardziej „współczesnym”, przez to również bardziej tolerowanym przez media, stąd to „nowe otwarcie”.

Znany hiszpańskie czasopismo „Hola”, zajmujące się tematyka rojalistyczną, poświęciło, znaczną część swojego ostatniego wydania rocznicy 50 urodzin Króla Filipa, korzystając bogato z materiału zdjęciowego pochodzącego z wyżej wymienionego dokumentu filmowego.

Podziel się

Brak komentarzy

zostaw komentarz