Strona głównaAngliaMonarchiczny Przegląd Tygodnia #1/2015

Monarchiczny Przegląd Tygodnia #1/2015

Królowa Danii wita uchodźców

W swojej mowie noworocznej królowa Małgorzata poruszyła dwa kluczowe polityczne problemy jej kraju. Pierwszym z nich była edukacja, która przeszła największą w swej historii reformę. Ciekawym akcentem było podkreślenie w przemowie wagi szkolnictwa zawodowego i konieczności kształcenia się młodych ludzi w kierunku konkretnego zawodu. Drugim problemem była kwestia imigrantów i uchodźców napływających do Danii. Chodzi tu głównie o uchodźców ze wstrząsanego wojnami Bliskiego Wschodu, szczególnie Syrii. I choć rząd zaostrzył prawa pobytu i azylu dla przybywających, to królowa wezwała do pomocy i gościnności wobec tych, którzy zostali już przyjęci.

teofil III

Patriarcha Teofil III na spotkaniu z rodziną królewską.

 

Życzenia króla Jordanii dla chrześcijan

24 grudnia w Keraku król Abdullah wraz z księciem Husseinem bin Adbullahem II złożyli społecznościom chrześcijańskim Jordanii życzenia z okazji Bożego Narodzenia i nowego roku. Chrześcijańscy przywódcy, w tym patriarcha Teofil III stwierdził przy tej okazji, że obecne czasy wymagają oświecenia, szczególnie od mieszkańców Ziemi Świętej, w której istnieje tradycja życia chrześcijan i muzułmanów w harmonii. Patriarcha stwierdził także, że model jordański, jego spójność i otwartość, powinien stanowić wzór dla Bliskiego Wschodu.

Przemyślenia na rok 2015

Wśród przemyśleń monarchów na nowy rok poza kwestiami czysto politycznymi przewija się także temat nadchodzącej rocznicy końca II wojny światowej. Szczególnie widoczne było to u cesarza Japonii oraz w przemowie króla Norwegii. Japonia została wyjątkowo ciężko doświadczona przez wojnę światową i z tego powinna czerpać naukę – tak najkrócej można oddać zdanie cesarza Akihito. Norwegia choć nie przeżyła przeciągających się walk, czy eksplozji bomb atomowych także poniosła straty. Król Harald podkreślił podobieństwa między mieszkańcami położonego na północy Finnmark, którzy zostali pozbawieni domu przez Niemców stosujących taktykę spalonej ziemi, a uchodźcami z Bliskiego Wschodu napływającymi do kraju.

princess cristina of spain

Księżniczka Krystyna wraz z mężem.

 

Rząd Hiszpanii wycofuje poparcie dla księżniczki Krystyny

Trwa skandal korupcyjny z udziałem siostry króla Hiszpanii Filipa. Z jednej strony oskarżona o korupcję członkini rodu panującego stara się uniknąć procesu, z drugiej strony podnoszą się nawet głosy mówiące by zrzekła się praw sukcesji. Ostatnie dni przyniosły przełom, ponieważ do tej pory nastawiony pozytywnie do księżniczki Krystyny rząd wycofał swe poparcie dla niej.

Starcia królowej z brytyjską biurokracją

Przed zapędami biurokracji nie może się ukryć nie tylko przedsiębiorca, ale nawet i koronowana głowa państwa. W samym centrum znajduje się rezydencja królowej brytyjskiej w Sandringham. Tym razem problemem stało się… mięso z królika. Jego nazwa – Wild Hare Pâté – miałaby wprowadzać w błąd konsumenta co do kraju pochodzenia. A jako, że kraj ten na etykiecie nie był uwzględniony – katastrofa (w oczach biurokratów) gotowa. To nie pierwsze starcie Sandringham z biurokratami chcącymi kontrolować handel – ostatni raz problemem było drewno sprzedawane z lokalnego tartaku, które było mierzone w imperialnych stopach i calach, podając miary metryczne jedynie małym drukiem – a to wystarczyło do zagrożenia procesem.

Norodom Ranaridh

Norodom Ranaridh wraz z członkami partii (zdjęcie z 2006 roku).

 

Zmiany w rojalistycznej partii Kambodży

Książę Norodom Ranariddh, liczący sobie 71 lat syn króla Norodoma Sihanouka  oraz były premier Kambodży pozbawiony władzy w wyniku przewrotu, wraca by przewodniczyć partii którą pomógł stworzyć. FUNCINPEC (Front Uni National pour un Cambodge Indépendant, Neutre, Pacifique, et Coopératif), opozycyjna partia chcąca zbliżenia z byłą metropolią, Francją, oraz wzmocnienia władzy króla w ostatnich wyborach nie wprowadziła do parlamentu żadnych przedstawicieli. Niektórzy uznają przywrócenie księcia Norodoma za ukryty manewr rządzącej partii i jej przywódcy Hun Sena mający podzielić opozycję, która zaczyna zagrażać dominującej w parlamencie Kambodżańskiej Partii Ludowej.

Obchody 179 rocznicy urodzin królowej Emmy na Hawajach

Organizacja Córki Hawajów by uczcić 179 hawajskiej królowej (ur. 2 stycznia 1836) oraz jej wkład w rozwój kraju (budowa kościołów, centrów medycznych oraz szkół) otworzyła dla zwiedzających jej letni pałac. Mieszkańcy Hawajów mimo, że ich państwo nie jest już monarchią, wciąż żywią do tej formy rządów sentyment i uznają wkład rodziny królewskiej w rozwój kraju.

Brak komentarzy

zostaw komentarz