Strona głównaOgólnaArtykułyMonarchiczny Przegląd Tygodnia #32/2015

Monarchiczny Przegląd Tygodnia #32/2015

Spotkanie głów państw w Liechtensteinie

Goście na spotkaniu w Vaduz, w środku książę Alojzy. Zdjęcie: Roland Korner

Goście na spotkaniu w Vaduz, w środku książę Alojzy.
Zdjęcie: Roland Korner

W tym tygodniu odbyło się nieformalne spotkanie przywódców państw europejskich na zamku w Vaduz. Na zaproszenie księcia Alojzego i jego żony do Liechtensteinu przybyli m.in. książę Luksemburga, król i królowa Belgii oraz przedstawiciele sąsiadujących krajów, w tym prezydent Niemiec. Głównym tematem rozmów był kryzys imigracyjny oraz cyfryzacja i rynek pracy. Zagraniczni goście spotkali się także z miejscowymi politykami.

Przemowa króla Holandii na Prinsjesdag

15 sierpnia miał miejsce coroczny Prinsjesdag („Dzień księcia”), podczas którego monarcha Holandii, obecnie króle Wilhelm Aleksander, przemawia przed obiema izbami parlamentu wyznaczając kierunki polityki państwa. Jednym z głównych tematów tegorocznej przemowy był kryzys imigrancki. Król podkreślił, że „zagrożenie atakami terrorystycznymi to nie jest wyizolowany problem, lecz bezpośredni skutek wzrostu w siłę ruchów dżihadystycznych na Bliskim Wschodzie”, dodając, że „zalew uchodźców przybywających do Europy nie może być ignorowany”. Monarcha stwierdził także, że potrzebna jest wzmożona walka z nielegalnym przemytem ludzi oraz pomoc ofiarom wojny w ich własnym regionie, nie w Europie. Poruszone zostały także kwestie stosunków zagranicznych, punktów zapalnych takich jak Ukraina, zapowiedziano zwiększenie wydatków na wojsko i siły policyjne do walki z terroryzmem oraz obniżkę opodatkowania pracy.

Wizyta króla Hiszpanii w USA

Król Filip VI oraz prezydent Obama

Król Filip VI oraz prezydent Obama na spotkaniu w Białym Domu

Król Filip VI odbył w tym tygodniu swą pierwszą oficjalną wizytę w Stanach Zjednoczonych. Na spotkaniu z prezydentem Obamą oprócz tematów takich jak kryzys imigrancki oraz współpraca między państwami poruszono także kwestię Katalonii. Prezydent USA stwierdził, że ważne jest by Hiszpania pozostała zjednoczona i zunifikowana. W miarę narastania siły ruchów dążących do niepodległości w Katalonii w ostatnich latach król ma coraz większy problem z niespokojnym regionem – tym bardziej, że secesjoniści są nastawieni antymonarchicznie. Dążenie do niepodległości, wobec dużej niechęci władz centralnych może prowadzić do nasilenia napięć.

Królowa Jordanii o kryzysie imigranckim

17 września królowa Rania przemawiała w Berlinie na temat kryzysu imigranckiego. Podkreślała fakt, że problem imigrantów stał się problemem globalnym i prosiła wszystkie państwa europejskie o współpracę. Działania królowej są w pełni zrozumiałe, gdyż problem imigrantów trwa dla Jordanii niemal od 5 lat. Od początku wojny do Jordanii przybyło prawie półtora miliona Syryjczyków, z czego mniej niż połowa jest zarejestrowanymi uchodźcami. Granica usiana jest obozami dla uchodźców stanowiących obecnie około 20% populacji kraju. Monarchini podkreśliła, że usługi publiczne, infrastruktura i gospodarka kraju, nie wytrzymuje takiego nacisku – stąd właśnie naciski na państwa europejskie.

Stan zdrowia króla Tajlandii

Pałac królewski Tajlandii podaje, że stan hospitalizowanego 87 letniego monarchy, króla Bhumibola poprawia – infekcja krwi została zwalczona, a zapalenie płuc ustępuje. Jednocześnie wnuczka monarchy oficjalnie prosiła o modlitwę za zdrowie swego dziadka. Stan zdrowia tajskiego króla jest bardzo kruchy, przez co dużo czasu, musi przebywać pod stałą opieką w szpitalu. Ewentualnej śmierci króla obawia się wielu Tajów, uważających, że jest on jedynym czynnikiem stabilizującym nękane ciągłymi przewrotami państwo.

Duński książę w Nepalu

Książę Henrik przybył do Nepalu nadzorować przebieg udzielania pomocy humanitarnej.  Zaproszony przez Nepal Red Cross Society książę wraz z przedstawicielami Duńskiego Czerwonego Krzyża  spotkał się z lokalnymi władzami i przedstawicielami Czerwonego Krzyża w zniszczonych przez trzęsienie ziemi wioskach.

Brak komentarzy

zostaw komentarz