Strona głównaOgólnaMonarchistyczny przegląd tygodniaMonarchiczny Przegląd Tygodnia #19/2016

Monarchiczny Przegląd Tygodnia #19/2016

Brytyjska królowa otwiera sesję Walijskiego Zgromadzenia Narodowego

Senedd, siedziba Walijskiego Zgromadzenia Narodowego

Senedd, siedziba Walijskiego Zgromadzenia Narodowego, zdj. za: Wikipedia

Królowa Elżbieta II otworzyła we wtorek piątą sesję Walijskiego Zgromadzenia Narodowego, które pełni rolę lokalnej władzy ustawodawczej. Królowa w swojej przemowie podkreśliła, że praca Zgromadzenia jest kolejnym ważnym krokiem w decentralizacji oraz rozwoju władz lokalnych w Wielkiej Brytanii. Samo Zgromadzenie określiła natomiast „osiągnięciem, z którego każdy Walijczyk może być dumny”. Walijski parlament lokalny jest młodą instytucją powołaną do życia na mocy referendum z 1997 roku i od tamtego czasu przekazywane mu są kolejne kompetencje należące do tej pory do Sekretarza Stanu dla Walii oraz Ministerstwa do spraw Walii. Na otwarciu obecny był także książę Karol wraz z małżonką.

Wielki książę Luksemburga przyjmuje prezydenta Rumunii

W poniedziałek przybył do Luksemburga prezydent Rumunii Klaus Iohannis. Wielki książę Henryk przyjął Iohannisa z wojskowymi honorami. Jest to oficjalna dwudniowa wizyta będąca odpowiedzią na ostatnią wizytę luksemburskiej pary książęcej w Rumunii w 2004 roku. Ze względu na sprawy rodzinne wielka księżna nie mogła wziąć udział w rozmowach.

Król Jordanii przyjmuje irackiego premiera

Król Abdullah II przyjął w mijającym tygodniu premiera Iraku Haidera al-Abadiego. Spotkanie było poświęcone przede wszystkim obecnej pozycji Iraku w regionie oraz rozwoju sytuacji na froncie przeciwko Państwu Islamskiemu. Wizyta premiera al-Abadiego dowodzi umocnienia pozytywnych stosunków między dwoma państwami. Król Abdullah II podkreślił także, że w interesie Jordanii jest silny i stabilny Irak oraz, że dołożone będą wszelkie starania by wspólnie położyć kres Państwu Islamskiemu.

Duńska królowa odwiedzi Wyspy Owcze

W nadchodzącym tygodniu królowa Małgorzata II odwiedzi Wyspy Owcze będące terytorium zależnym Danii, gdzie zostanie przyjęta przez premiera Aksela Johannessena. Po przybyciu na wyspy królowa spotka się też z ministrem kultury i edukacji oraz odwiedzi szereg instytucji oraz przedsiębiorstw funkcjonujących na obszarze terytorium. Drugiego dnia monarchini spotka się także z posłami w parlamencie Wysp Owczych oraz weźmie udział w specjalnej konferencji prasowej.

Duńska księżniczka na ćwiczeniach Gwardii Narodowej

Księżna Maria, zdj. za: Wikipedia

Księżna Maria, zdj. za: Wikipedia

Wraz z 5000 ochotników awansowana w zeszłym roku na porucznika księżna Maria wzięła udział w ćwiczeniach zarówno na wodzie jak na lądzie. Obejmowały one strzelanie do celu, kierowanie łodzią, desant oraz zabezpieczanie linii kolejowych. Ćwiczenia były obserwowane przez ministra obrony Petera Christensena. Po ich zakończeniu miała miejsca parada ochotników, która została przyjęta przez duńską królową.

70 rocznica rządów króla Tajlandii

W mijającym tygodniu miały miejsce obchody 70 rocznicy rządów króla Bhumibola Adulyadeja. Obchody rozpoczęte zostały poranną ceremonią religijną, w którą poprowadziło 770 buddyjskich mnichów. W całym kraju miały miejsce także oficjalne uroczystości. Król, uważany za ojca narodu i jedyny czynnik stabilizujący kraj, ma obecnie 88 lat i jest ciągle w dość ciężkim stanie zdrowia, jednakże we wtorek przeszedł udaną operację.

Brak komentarzy

zostaw komentarz