Strona głównaOgólnaMonarchistyczny przegląd tygodniaMonarchiczny Przegląd Tygodnia #24/2016

Monarchiczny Przegląd Tygodnia #24/2016

Brytyjska para książęca odwiedzi Kanadę

Książę Wilhelm z małżonką podczas swojej wizyty zaplanowanej w dniach od 24 września do 1 października odwiedzi Jukon i Kolumbię Brytyjską. Para książęca przybędzie do największego kraju Wspólnoty Narodów na zaproszenie premiera Justina Trudeau, który wraz z rządami prowincji Kolumbii Brytyjskiej i terytorium Jukonu zaplanowali program całej podróży. Wilhelm z małżonką odwiedzą parlamenty oraz szereg instytucji rządowych, jak np. straż wybrzeża, czy urzędy imigracyjne. Spotka się on także z przedstawicielami rdzennych mieszkańców Kanady i instytucji charytatywnych. Wizyta ma na celu przede wszystkich budowę pozytywnych relacji i wzmocnienie więzi kulturalnych oraz dyplomatycznych.

Duńska księżna przemawia na konferencji WHO

Księżna Maria, zdj. za: Wikipedia

Księżna Maria, zdj. za: Wikipedia

Księżna Maria w poniedziałek wygłosiła przemówienie w siedzibie ONZ w Kopenhadze, w której odbywała 66 konferencja komitetu regionalnego Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Księżna podkreślała rolę kobiet w budowaniu społeczeństwa oraz korzyści z prowadzenia zdrowego trybu życia. Księżna zauważyła także powiązania pomiędzy zdrowiem, a wynikającymi z niego korzyściami gospodarczymi, społecznymi i środowiskowymi. W swojej przemowie duży nacisk położyła na równość płci.

Film ku czci norweskiego króla

Prapremiera filmu zatytułowanego „Królewskie nie” miała miejsce w norweskim Elverum. Film nakręcony został by uhonorować życie króla Haakona VII, który w czasie II wojny światowej sprzeciwił się propozycjom kolaboracji z Niemcami oraz zagroził abdykacją w razie podjęcia współpracy przez rząd. Po niemieckiej inwazji król odgrywał znaczącą rolę w podtrzymywaniu norweskiego ducha, wspomagał także ruch oporu. Na prapremierę filmu ochrzczonego mianem „najdroższej norweskiej produkcji” zaproszono jednak tylko 486 osób, z czego (poza twórcami filmu) wszyscy mieli ponad 90 lat i pamiętali wojnę. „Generacja, którą chcemy uhonorować przeżyła nie tylko wojnę i okupację, ale także zbudowała nasz kraj. Oni zasługują na uznanie” powiedział Erik Hanstad, burmistrz Elverum.

Możliwa wizyta cesarza Japonii w Wietnamie

W środę rzecznik domu cesarskiego ogłosił, że najprawdopodobniej na wiosnę zaplanowana będzie podróż cesarza Akihito wraz z małżonką do Wietnamu. Będzie to ich pierwsza wizyta w tym kraju. Jest ona odpowiedzią na liczne zaproszenia ze strony wietnamskiego rządu. „Nasze wzajemne relacje przez lata się poprawiały, lecz nigdy nie udało nam się zrealizować takiej wizyty dyplomatycznej” powiedział rzecznik Yoshihide Suga.

Saudyjski król zaprzecza oskarżeniom Iranu

Król Salman I

Król Salman I

Król Salman I ogłosił, że nie zamierza mieszać sprawy pielgrzymki do Mekki (Hadżdż) z kwestiami politycznymi i narastającymi napięciami na linii Rijad-Teheran. Pierwszy raz od prawie 30 lat około 64 tysięcy irańskich pielgrzymów nie przybędzie do Mekki, ponieważ Arabia Saudyjska i Iran nie zdołały się porozumieć w kwestiach logistyki i bezpieczeństwa. Podczas gdy król zaprzecza oskarżeniom, że zablokowanie irańskich pielgrzymów ma wydźwięk polityczny, to Teheran oskarża wprost swojego regionalnego rywala o „blokowanie drogi do Allaha”. Ajatollah Chomeini nazwał saudyjską rodzinę panującą „małostkowymi diabłami”, na co wielki mufti odbił piłeczkę stwierdzając, że „Irańczycy to nie muzułmanie”. Póki co próby załagodzenia sytuacji rzez króla wydają się bezowocne.

Książę Abu Dabi odwiedził Watykan

Szejk Mohammed, następca tronu emiratu Abu Dabi (wchodzącego w skład Zjednoczonych Emiratów Arabskich) odwiedził w mijającym tygodniu Watykan. Będąc w Świętym Mieście zwiedził szereg muzeów oraz Bibliotekę Watykańską. Książę spotkał się także z papieżem Franciszkiem na prywatnej audiencji, na której miały być omawiane kwestie bilateralnych stosunków i wspólnych interesów. Obie strony wymieniły także z tej okazji prezenty – afgański dywan oraz pamiątkowy medalion.

Brak komentarzy

zostaw komentarz