Strona głównaOgólnaMonarchistyczny przegląd tygodniaMonarchiczny Przegląd Tygodnia #22/2016

Monarchiczny Przegląd Tygodnia #22/2016

Królowa Holandii w Indonezji

Królowa Holandii Maksima.

Królowa Holandii Maksima.

Królowa Maksima w środę przybyła do Dżakarty rozpoczynając swoją trzydniową wizytę w Indonezji. Jej wizyta związana jest z piastowaną przez nią funkcją specjalnego reprezentanta ONZ do spraw inkluzji finansowej. Królowa wizytowała różne rządowe programy i placówki mające na celu zwiększenie ilości oszczędności oraz ułatwienie dostępu do usług finansowych. Monarchini na specjalnej konferencji w stolicy pochwaliła rozwój gospodarczy kraju i podkreśliła, że dostęp do usług bankowych znacząco się polepszył.

Naiwna mowa norweskiego króla

Król Harald wygłosił w trakcie przyjęcia w ogrodach pałacu królewskiego gorącą mowę, w której podkreślał wartość różnorodności i akceptacji wobec innych ludzi i kultur. Było to zajęcie wyraźnego stanowiska wobec trwających obecnie w Norwegii gorących dyskusji dotyczących problemu imigracji. Król pomimo faktu istnienia poważnego problemu dzielącego Norwegię i Norwegów zdaje się zachowywać wiarę w dotychczas promowane w kraju postawy naiwnego multikulturalizmu. Przemowę z angielskimi napisami zobaczyć można tutaj: LINK.

Wywiad z księciem Serbii

Na oficjalnej stronie serbskiej rodziny królewskiej przeczytać można ekskluzywny wywiad z głową rodu, księciem Aleksandrem. W rozmowie poruszane są różne tematy, takie jak m.in. jego życie, emigracja, działania dobroczynne, czy przyszłość Serbii w Europie. Poruszona została także kwestia ewentualnego powrotu do tronu i utworzenia monarchii konstytucyjnej, której zwolennikiem jest patriarcha serbskiego kościoła prawosławnego Irinej. Jak podkreślił książę, zależy to w dużej mierze od poparcia Serbów. Wywiad można znaleźć tutaj: LINK.

Królowa Jordanii za reformą edukacji

Królowa Rania w szkole Irbid. Zdj. za: instagram.com/queenrania/

Królowa Rania w szkole Irbid.
Zdj. za: instagram.com/queenrania/

W mijającym tygodniu na specjalnym spotkaniu z nauczycielami i członkami Narodowego Komitetu Rozwoju Zasobów Ludzkich królowa Rania podkreśliła konieczność szybkiej reformy systemu edukacji. Nowa reforma, pod którą podwaliny położył król Abdullah II oraz premier Ensour ma obejmować wiele różnych zagadnień. Wśród nich znajduje się zarówno edukacja podstawowa, średnia, jak i wyższa, reforma systemu testów, a także sposób weryfikacji i zatrudniania nauczycieli. Królowa podkreśliła także, że w nadchodzącej reformie kluczową rolę będą odgrywać sami nauczyciele, a ich aktywna współpraca będzie konieczna.

Saudyjski książę w podróży przez Azję

Książę Mohammed bin Salman

Książę Mohammed bin Salman

Zastępca księcia koronnego, książę Mohammed bin Salman, według wielu obserwatorów szara eminencja rządząca Arabią Saudyjska i faktyczny twórca obecnych reform gospodarczych, w mijającym tygodniu odwiedził Chiny i Japonię. W Chinach podczas rozmowy z prezydentem Xi Jinpingiem omawiane były przede wszystkim kwestie dotyczące rozwoju strategicznej współpracy. W Japonii, gdzie przyjął go następca tronu, książę Naruhito, rozmowa dotyczyła szeroko pojętych bilateralnych stosunków.

Król Tajlandii w szpitalu

W piątek król Bhumibol Adulyadej trafił do szpitala z poważną infekcją płuc. Uwielbiany przez Tajów monarcha znajduje się pod stałą obserwacją lekarską. Zdrowie mającego 88 lat króla jest coraz większym zmartwieniem wobec niepewnej sukcesji tronu. W czasie swojego panowania Bhumibol był jednym z niewielu punktów oparcia dla kraju i gwarantem choćby względnej stabilności.

Brak komentarzy

zostaw komentarz