Strona głównaOgólnaMonarchistyczny przegląd tygodniaMonarchiczny Przegląd Tygodnia #25/2016

Monarchiczny Przegląd Tygodnia #25/2016

Monarchowie na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ

UN

Siedziba ONZ w Nowym Jorku

Na mającym miejsce w ostatnim tygodniu Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w Nowym Jorku obecny był szereg monarchów i członków rodzin królewskich z całego świata. Z ważniejszych europejskich rodzin obecne były m.in. królowa Letycja z Hiszpanii, księżna Maria z Danii oraz księżna Wiktoria ze Szwecji. Z przedstawicielami innych krajów rozmawiał tam także król Abdullah II z Jordanii.

Książę Cambridge odwiedzi Wietnam

Książę Wilhelm został zaproszony do Wietnamu na trzecią Międzynarodową Konferencję Handlu Dzikimi Zwierzętami w dniach 17-18 listopada. Dokładniejsze oficjalne informacje czekają na publikację, lecz wiadomo już, że przy okazji obecności w Hanoi książę spotka się z lokalnymi politykami.

Księżna Cambridge spotka się z królem Holandii

11 października król Wilhelm-Aleksander przyjmie księżną Katarzynę, żonę księcia Wilhelma, w willi Eikenhorst w Wassenaar. Księżna uczestniczyć będzie m.in. w rozmowach z Holenderskim Instytutem Zdrowia Psychicznego i Uzależnień oraz odwiedzi projekt centrum społecznościowego dostarczającego technologie, sprzęt oraz edukację dla mieszkańców w Rotterdamie.

Duńska królowa z wizytą w Wittenberdze

Na 2 października zapowiedziana została wizyta królowej Małgorzaty II w niemieckiej Wittenberdze. Monarchini odwiedzi historyczny Kościół Zamkowy (Kościół Wszystkich Świętych) gdzie Luter przybił swoje tezy w 1517 roku. Kościół przeszedł intensywną renowację, która niedawno została ukończona, z tej okazji królowa podaruje własnoręcznie wykonany frontal, który znajdzie się na ołtarzu. Po oficjalnym przekazaniu prezentu i zasadzeniu pamiątkowego drzewa w Ogrodzie Lutra Małgorzata II spotka się także z lokalnymi władzami.

Przemowa króla Holandii

Król Wilhelm-Aleksander wraz z małżonką

Król Wilhelm-Aleksander wraz z małżonką

W oficjalnej przemowie otwierającej rok parlamentarny Król Wilhelm-Aleksander podkreślił, że Holandia jest silnym krajem w dzisiejszym niestabilnym świecie. Mowa, ze względu na nadchodzące w 2017 roku wybory parlamentarne nie zawierała żadnych nowy decyzji politycznych, lecz skupiała się na obecnym stanie państwa. Monarcha mówił m.in. o walce z bezrobociem oraz holenderskiej gospodarce oraz także o wzrastającym zagrożeniu terrorystycznym. Najważniejszym tematem poruszonym w przemowie była kwestia kryzysu imigranckiego. Król podkreślił, że nikt nie będzie zmuszany do porzucenia swojej kultury i pochodzenia, lecz każdy kto przybywa do Holandii musi respektować holenderskie wartości i równość wobec prawa. Przemowę w języku angielskim można przeczytać tutaj: LINK.

Król Jordanii o ciężkiej sytuacji kraju

Król Abdullah II w wywiadzie udzielonym Scottowi Pelley z CBS News opisał obecną sytuację Jordanii. Monarcha mówił m.in. o napływie syryjskich imigrantów, który do granic możliwości obciążył możliwości finansowe państwa i gospodarki, radykalnym islamie, z którym walczą lokalne siły oraz wojnie domowej w Syrii i zagrożeniu jakim jest Państwo Islamskie. Abdullah II podkreślił, że Jordania zawsze była krajem otwartym na uchodźców i nie miała wyboru co do przyjęcia ludzi stojących na granicy, lecz obecnie sytuacja jest dramatyczna, ponieważ populacja kraju zwiększyła się przez to o 20%.

Brak komentarzy

zostaw komentarz