Strona głównaOgólnaMonarchistyczny przegląd tygodniaMonarchiczny Przegląd Tygodnia #20/2016

Monarchiczny Przegląd Tygodnia #20/2016

Duńska królowa odwiedzi Turcję

Na zaproszenie prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana do Turcji z oficjalną wizytą dyplomatyczną przybędzie duńska królowa Małgorzata II. Dwór królewski ogłosił na początku tego miesiąca, że wizyta odbędzie się w dniach 17-19 października bieżącego roku.

Królowa brytyjska otwiera sesję szkockiego parlamentu

Sala obrad szkockiego parlamentu, zdj. za: wikipedia

Sala obrad szkockiego parlamentu, zdj. za: wikipedia

Królowa Elżbieta II otworzyła w tym tygodniu piątą sesję szkockiego parlamentu. Było to jej pierwsze większe publiczne wystąpienie od czasu referendum w sprawie wyjścia z Unii. Królowa w swojej mowie zaznaczyła, że ważne jest by pozostać „spokojnym i opanowanym” w „coraz bardziej wymagającym świecie”. Elżbieta II podkreśliła także, że szkocki parlament pokazał już w przeszłości, że umie rozwiązywać problemy i liczy na to, że tym razem też podoła swoim zadaniom. W obliczu Brexitu w Szkocji podniosły się głosy o zwołaniu drugiego referendum za wyjściem z Wielkiej Brytanii, by na powrót powrócić do Unii, co jest poważnym zagrożeniem dla kształtu Zjednoczonego Królestwa.

Indonezyjski sułtan mianuje następczynię

Muzułmański sułtan Yogyakarty, Hamengku Buwono X, jeden z wielu monarchów w Indonezji, wywołał wiele kontrowersji przez mianowanie swojej najstarszej córki (z braku synów) na swojego następcę. Byłaby to pierwsza władczyni w tym konserwatywnym, muzułmańskim sułtanacie. Duża część rodziny monarszej jest przeciwna takim krokom, co grozi niepokojami. Sułtan twierdzi natomiast, że jako władca może podjąć takie kroki jakie chce, tym bardziej, że Indonezja się modernizuje, a on chce modernizować się razem z nią.

Brytyjska królowa odwiedza Irlandię Północną

W czasie dwudniowej wizyty w Irlandii Północnej królowa Elżbieta II spotkała się z miejscowymi władzami. Królowa została osobno przywitana przez pierwszą minister Arlene Foster z Demokratycznej Partii Unionistycznej, oraz wiceministra Martina McGuinessa z partii Sinn Fein. Wizyta ma duże znaczenie, ze względu na niedawne referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii. Z powodu Brexitu wielu polityków i mieszkańców Irlandii Północnej myśli o odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa i przyłączeniu do Irlandii.

Duńska księżna rozpoczyna pracę w Centrum Zarządzania Kryzysowego

Księżna Maria, zdj. za: wikipedia

Księżna Maria, zdj. za: wikipedia

Księżna Maria w poniedziałek rozpoczęła pracę w duńskim Centrum Zarządzania Kryzysowego. Jej zadaniem będzie wyszczególnianie obszarów, na których wykonywane mają być konkretne obowiązki. Celem jest wzmocnienie wytrzymałości jednostek i społeczności lokalnych na sytuacje kryzysowe i klęski żywiołowe. Wzmocnienie kultury gotowości ma nastąpić poprzez tworzenie lokalnych siatek zdolnych do zapobiegania oraz do udziału w zwalczaniu sytuacji kryzysowych.

Szwedzka para królewska odwiedzi Niemcy

Karol XVI Gustaw wraz z małżonką odbędzie oficjalną podróż do Niemiec w dniach 5-8 października. Para królewska przybędzie tam na zaproszenie prezydenta Joachima Gaucka, a szwedzki rząd reprezentowany będzie przez ministra spraw zagranicznych Margot Wallström oraz ministra przedsiębiorczości i innowacji Mikaela Damberga. Wizyta ma na celu umocnienie więzi i współpracy handlowej, politycznej i kulturalnej.

Król Holandii przyjmuje greckiego prezydenta

W nadchodzącym tygodniu król Wilhelm-Aleksander oraz królowa Maxima przyjmą prezydenta Grecji Prokopisa Pavlopoulosa w pałacu w Hadze. Prezydent będzie także przyjęty w parlamencie przez przewodniczącego senatu oraz izby niższej. Pierwszy dzień wizyty zakończony będzie spotkaniem z premierem Markiem Rutte. Drugiego dnia prezydent odwiedzi m.in. Uniwersytet Amsterdamski oraz związane z nim organizacje.

Brak komentarzy

zostaw komentarz