Wizyta belgijskiej pary królewskiej w Holandii
W mijającym tygodniu została zapowiedziana oficjalna wizyta króla Filipa i królowej Matylda. Belgijskie koronowane głowy odwiedzą swojego sąsiada w dniach 28-30 listopada. Wizyta ta będzie kolejnym wyrazem bliskich więzi łączących oba kraje, zarówno na płaszczyźnie politycznej jak i lokalnej.
Wizyta króla Norwegii w Finlandii
Król Harald w mijającym tygodniu odbył podróż do Finlandii, gdzie prowadzone były rozmowy na temat między innymi rozwoju technologicznego, obronności i zdrowia. Częścią delegacji byli także minister spraw zagranicznych, minister handlu i przemysłu, minister zdrowia i opieki społecznej oraz minister obrony, a także około 90 reprezentantów norweskich firm. Rozmowy i zacieśnianie relacji między dwoma krajami ma na celu nie tylko ich polityczne wzmocnienie, lecz także ułatwienie wyjścia z okresu restrukturyzacji norweskich przedsiębiorstw w związku z podupadnięciem norweskiej branży energetycznej opartej na ropie i gazie. Przemówienie wygłoszone w czasie pobytu w Finlandii przez norweską królową można w języku angielskim przeczytać tutaj: LINK.
Król Hiszpanii naciska partie polityczne
Król Filip VI po raz kolejny upomniał przywódców partii politycznych by porozumieli się ze sobą i zakończyli trwający od 9 miesięcy polityczny kryzys. Od ostatnich wyborów Hiszpania pozbawiona jest rządu, a najpopularniejsze partie nie są w stanie znaleźć kompromisu, podczas gdy z drugiej strony nikt nie chce się zgodzić na rząd mniejszościowy proponowany przez pełniącego rolę premiera Mariano Rajoya. Jeśli sytuacja nie zmieni się w najbliższym czasie możliwe jest zwołanie przez króla kolejnych wyborów, najprawdopodobniej jeszcze przed końcem roku.
Książę Harry w imieniu królowej na Karaibach
Brytyjski dom królewski zapowiedział, że tej jesieni książę Harry uda się z wizytą dyplomatyczną na Karaiby. Choć konkretna data wizyty nie jest jeszcze znana, to wiadomo jakie kraje odwiedzi książę. Będą to: Antigua i Barbuda, Barbados, Grenada, Gujana, St. Kitts i Nevis, St. Lucia i St. Vincent oraz Grenadyny. Wizyta przypadnie na 50 rocznicę uzyskania niepodległości przez Gujanę i Barbados oraz 35 rocznicę uzyskania niepodległości przez Antiguę i Barbudę. Wizyta będzie ważna dla budowania pozytywnych relacji z tymi krajami, tym bardziej, że premier Barbados wyraził w zeszłym roku chęć zastąpienia królowej brytyjskiej ceremonialnym prezydentem.
Propozycja prawa o abdykacji w Japonii
Po ostatnim przemówieniu cesarza Akihito, w którym wyraził on niepokój co do swojego wieku i bycia zdolnym do pełnienia funkcji „symbolu państwa całym swoim bytem”, parlament rozważa wprowadzenie jednorazowej, specjalnej legislacji umożliwiającej abdykację. Dotyczyłaby ona jedynie obecnego cesarza i nie byłaby ona reformą skomplikowanego prawa domu cesarskiego. Mimo, że rozmowy nad planowanym prawem dopiero się zaczynają, a jego ewentualne uchwalenie nastąpi najwcześniej w przyszłym roku, to temat już budzi emocje. Według specjalnej ankiety telefonicznej około 85% pytanych było za wprowadzeniem w życie możliwości abdykacji. Sama abdykacja nie jest w Japonii niczym nowym, ze 125 cesarzy panujących niegdyś w Japonii wielu (niemal połowa) abdykowała.
Japońska księżniczka w Paragwaju
Księżniczka Mako odbyła w mijającym tygodniu swoją drugą samodzielną podróż dyplomatyczną. Poza poprawą bilateralnych stosunków pomiędzy Paragwajem, a Japonią wizyta ma na celu także poprawienie więzi z japońskimi imigrantami żyjącymi w Ameryce Południowej. W samym Paragwaju, do którego pierwsi Japończycy przybyli 1936 roku, jest ich około 10 tysięcy.