Strona głównaOgólnaMonarchistyczny przegląd tygodniaMonarchiczny Przegląd Tygodnia #23/2016

Monarchiczny Przegląd Tygodnia #23/2016

Wizyta belgijskiej pary królewskiej w Holandii

W mijającym tygodniu została zapowiedziana oficjalna wizyta króla Filipa i królowej Matylda. Belgijskie koronowane głowy odwiedzą swojego sąsiada w dniach 28-30 listopada. Wizyta ta będzie kolejnym wyrazem bliskich więzi łączących oba kraje, zarówno na płaszczyźnie politycznej jak i lokalnej.

Wizyta króla Norwegii w Finlandii

Król Harald w mijającym tygodniu odbył podróż do Finlandii, gdzie prowadzone były rozmowy na temat między innymi rozwoju technologicznego, obronności i zdrowia. Częścią delegacji byli także minister spraw zagranicznych, minister handlu i przemysłu, minister zdrowia i opieki społecznej oraz minister obrony, a także około 90 reprezentantów norweskich firm. Rozmowy i zacieśnianie relacji między dwoma krajami ma na celu nie tylko ich polityczne wzmocnienie, lecz także ułatwienie wyjścia z okresu restrukturyzacji norweskich przedsiębiorstw w związku z podupadnięciem norweskiej branży energetycznej opartej na ropie i gazie. Przemówienie wygłoszone w czasie pobytu w Finlandii przez norweską królową można w języku angielskim przeczytać tutaj: LINK.

Król Hiszpanii naciska partie polityczne

Mariano Rajoy, od 2011 roku premier Hiszpanii, lider Partii Ludowej

Mariano Rajoy, od 2011 roku premier Hiszpanii, lider Partii Ludowej

Król Filip VI po raz kolejny upomniał przywódców partii politycznych by porozumieli się ze sobą i zakończyli trwający od 9 miesięcy polityczny kryzys. Od ostatnich wyborów Hiszpania pozbawiona jest rządu, a najpopularniejsze partie nie są w stanie znaleźć kompromisu, podczas gdy z drugiej strony nikt nie chce się zgodzić na rząd mniejszościowy proponowany przez pełniącego rolę premiera Mariano Rajoya. Jeśli sytuacja nie zmieni się w najbliższym czasie możliwe jest zwołanie przez króla kolejnych wyborów, najprawdopodobniej jeszcze przed końcem roku.

Książę Harry w imieniu królowej na Karaibach

Brytyjski dom królewski zapowiedział, że tej jesieni książę Harry uda się z wizytą dyplomatyczną na Karaiby. Choć konkretna data wizyty nie jest jeszcze znana, to wiadomo jakie kraje odwiedzi książę. Będą to: Antigua i Barbuda, Barbados, Grenada, Gujana, St. Kitts i Nevis, St. Lucia i St. Vincent oraz Grenadyny. Wizyta przypadnie na 50 rocznicę uzyskania niepodległości przez Gujanę i Barbados oraz 35 rocznicę uzyskania niepodległości przez Antiguę i Barbudę. Wizyta będzie ważna dla budowania pozytywnych relacji z tymi krajami, tym bardziej, że premier Barbados wyraził w zeszłym roku chęć zastąpienia królowej brytyjskiej ceremonialnym prezydentem.

Propozycja prawa o abdykacji w Japonii

Po ostatnim przemówieniu cesarza Akihito, w którym wyraził on niepokój co do swojego wieku i bycia zdolnym do pełnienia funkcji „symbolu państwa całym swoim bytem”, parlament rozważa wprowadzenie jednorazowej, specjalnej legislacji umożliwiającej abdykację. Dotyczyłaby ona jedynie obecnego cesarza i nie byłaby ona reformą skomplikowanego prawa domu cesarskiego. Mimo, że rozmowy nad planowanym prawem dopiero się zaczynają, a jego ewentualne uchwalenie nastąpi najwcześniej w przyszłym roku, to temat już budzi emocje. Według specjalnej ankiety telefonicznej około 85% pytanych było za wprowadzeniem w życie możliwości abdykacji. Sama abdykacja nie jest w Japonii niczym nowym, ze 125 cesarzy panujących niegdyś w Japonii wielu (niemal połowa) abdykowała.

Japońska księżniczka w Paragwaju

Cesarz Akihito w otoczeniu rodziny

Cesarz Akihito w otoczeniu rodziny

Księżniczka Mako odbyła w mijającym tygodniu swoją drugą samodzielną podróż dyplomatyczną. Poza poprawą bilateralnych stosunków pomiędzy Paragwajem, a Japonią wizyta ma na celu także poprawienie więzi z japońskimi imigrantami żyjącymi w Ameryce Południowej. W samym Paragwaju, do którego pierwsi Japończycy przybyli 1936 roku, jest ich około 10 tysięcy.

Brak komentarzy

zostaw komentarz