Strona głównaKsiążkiBrewiarz Dyplomatyczny

Brewiarz Dyplomatyczny

BREWIARZ.11Baltazar Gracjan, „Brewiarz Dyplomatyczny”, Instytut Wydawniczy PAX, Warszawa 204

Gracjan autor „Brewiarza Dyplomatycznego” hiszpański XVII wieczny zakonnik – jezuita, filozof, kaznodzieja, moralista. Brewiarz składa się z 300 maksym, np. Maksyma 7 brzmi: „Wystrzegaj się tryumfów nad zwierzchnikiem”. Po sentencji następuje rozwinięcie myśli autora. ilustruje to przytoczony fragment: „Wszelkie wywyższanie się jest obrzydliwe, lecz wynoszenie się poddanego ponad swego władcę to obłęd, który wiedzie do zguby. Człowiek zręczny kryje swe normalne przymioty, tak jak skromna kobieta osłania piękność szatą niewyszukaną”.

Uzupełnieniem rozważań są przypisy, gdzie autor przytacza źródła – dzieła innych autorów, potwierdzające słuszność – zasadność tak sformułowanej maksymy.

Przytoczona wyżej maksyma sprawdza się w każdym czasie i wszystkich okolicznościach. Nie straciła nic na aktualności i dzisiaj, chociaż nie będziemy odnosić jej do „władcy”, wystarczy o niej pamiętać w zwykłych relacjach zawodowych, a szczególnie biurokratycznych. Przy dzisiejszym „baronie demokracji” niegdysiejszy król, czy nawet cesarz, to przysłowiowy pikuś.

Książkę kończą dwa krótkie rozdziały mające charakter wyboru cytatów. Pierwszy to „Rekapitulacja zasad postępowania” oraz „Maksymy niektórych władców i wielkich ludzi”. Z maksym władców postaram się dokonać wyboru na rzecz potrzeb zakładki MYŚLI, którą polecam i zachęcam do zamieszczania własnych.

Brewiarz nie jest lekturą do przeczytania lecz czytywania. Powinna zawsze znajdować się w zasięgu ręki.

Podziel się

Najnowszy komentarz

zostaw komentarz