Tadeusz Pasierbiński „Monarchie świata” – Poczet rodów królewskich i książęcych. Wyd. Iskry, Warszawa 2002
Dzieło Tadeusza Pasierbińskiego nie jest najnowszej daty, rok wydania 2002, ale jak na świat monarchii, nie są to zbyt odległe czasy, stąd też w dużej mierze aktualne. W wielu przypadkach prezentowani następcy tronu stali się już panującymi, ale byli ujęci w opracowaniu, więc informacje o nich znajdziemy.
Zaletą tej książki jest bogactwo materiału faktograficznego o rodów panujących obecnie w Europie i świecie. Autor skoncentrował się zdecydowanie na czasach współczesnych, chociaż odniesienia do historii również są. Całość składa się z czterech głównych części: Europa, Afryka, Azja oraz Polinezja i Ameryka Łacińska. Opisany jest każdy kraj, który z monarchią ma lub miał w przeszłości cokolwiek wspólnego. Dlatego znajdziemy również dosyć zaskakujące rozdziały, jak te poświęcone Szwajcarii i Ukrainie!
Nasza wiedza o krajach europejskich, w których panują monarchowie i tak jest dużo większa niż na temat innych części świata. W Europie, może z wyjątkiem Polski, na pierwsze strony gazet przybijają się różne doniesienia o tym co na salonach „piszczy”, niestety są to przeważnie artykuły o tym co „zgrzyta”, ale zawsze czegoś można się dowiedzieć, nawet czytając między wierszami.
O krajach „egzotycznych” nie wiemy już nic. W tej „egzotyce” – a odnosi się to stwierdzenie bardziej do egzotyki polityczno-monarchicznej, niż klimatycznej – mieści się również Polska.
Według wydawcy „Monarchie świata” to najobszerniejsze tego typu opracowanie na świecie, przedstawiające ponad sześćdziesięciu współczesnych władców.