Strona głównaOgólnaMonarchistyczny przegląd tygodniaMonarchiczny Przegląd Tygodnia #18/2016

Monarchiczny Przegląd Tygodnia #18/2016

Duńska królowa o państwowych pensjach

Duńska rodzina królewska ogłosiła, że spośród wszystkich wnuków królowej, tylko syn księcia Fryderyka, następcy tronu, będzie otrzymywał pensję z duńskich podatków. Zwyczajowo przyjęte zostało, że jedynie następca tronu otrzymuje państwową pensję, lecz zostało to zmienione w 1995 roku, gdy zaczął ją otrzymywać także drugi syn królowej, książę Joachim. Według obecnych ustaleń żadne z jego dzieci nie otrzymają pieniędzy podatników po osiągnięciu pełnoletniości.

Nowa książka prof. Jacka Bartyzela

Okładka książki "Prawica, Nacjonalizm, Monarchizm" prof. Jacka Bartyzela

Okładka książki „Prawica, Nacjonalizm, Monarchizm” prof. Jacka Bartyzela

Najnowsza książka prof. Jacka Bartyzela, „Prawica – Nacjonalizm – Monarchizm: Studia politologiczno-historyczne”, odnosi się do zagadnienia trzech znanych pojęć wymienionych w tytule. Pytaniem jest również kwestia powinowactwa i związku tych pojęć.  Niezwykle interesujące jest śledzenie za autorem wzajemnych relacji ideowych i politycznych między częścią ugrupowań i ruchów nacjonalistycznych, a zwolennikami monarchii. Autor przypomina podstawowe znaczenia danego pojęcia, jego powszechność oraz stopień zgodności konkretnego wariantu z jego istotą identyfikowaną przez analizę historyczno-semantyczną.

Ostatni car Bułgarii nie będzie kandydował

Niegdysiejszy car Bułgarii, Symeon Saxe-Coburg-Gotha ogłosił, że nie jest zainteresowany kandydowaniem w nadchodzących tej jesieni wyborach prezydenckich. Car Symeon oświadczył, o tym, że nie będzie kandydował ze względu na szerzące się pogłoski, o tym, że zostanie kandydatem jednej z większych partii. Jak do tej pory, żadna z nich nie ogłosiła swoich kandydatów.

Nowy rząd w Jordanii

W Jordanii zaprzysiężony został nowy rząd. Król Abdullah II wyznaczył na jego szefa Hani Mulkiego, doświadczonego dyplomatę i polityka piastującego już wcześniej liczne urzędy, który do niedawna był zarządcą jordańskiej strefy ekonomicznej w porcie Akaba nad Morzem Czerwonym. Głównym celem nowego rządu jest polepszenie stanu gospodarki Jordanii oraz nadzór nad przygotowaniem nadchodzących wyborów parlamentarnych. Król wyznaczył także Mulkiemu by dołożył wszelkich starań do zachęcenia zagranicznych inwestorów, w tym Arabii Saudyjskiej, do inwestowania w Jordanii. Według oficjalnych źródeł rząd będzie kontynuował proamerykańską politykę oraz reformy pod kierunkiem Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Saudyjski książę odwiedzi USA

Książę Mohammed bin Salman

Książę Mohammed bin Salman

Książę Mohammed bin Salman, jedna z kluczowych postaci w saudyjskiej polityce i według niektórych szara eminencja naprawdę rządząca krajem, najpewniej odwiedzi USA w połowie czerwca. Mohammed odbędzie tam oficjalne rozmowy z przedstawicielami rządu, a najpewniej także z prezydentem Obamą. Tematem rozmów będą najpewniej wysiłki księcia bin Salmana mające na celu liberalizację saudyjskiej gospodarki oraz wojna domowa w Syrii. Mimo ochłodzenia wzajemnych stosunków Arabia Saudyjska wciąż jest ważnym sojusznikiem USA na Bliskim Wschodzie. Wizyta czeka jeszcze na oficjalne ogłoszenie.

Król Bahrajnu przyjmuje brytyjską delegację

Król Hamad przyjął w mijającym tygodniu brytyjskiego ministra do spraw zagranicznych i Wspólnoty Narodów Philipa Hammonda. Rozmowy dotyczyły stosunków bilateralnych oraz regionalnego rozwoju. Stosunki pomiędzy Bahrajnem oraz Wielką Brytanią od wielu lat pozostają pozytywne, a ta wizyta jest tego potwierdzeniem.

Brak komentarzy

zostaw komentarz