Strona głównaOgólnaMonarchistyczny przegląd tygodniaMonarchiczny Przegląd Tygodnia #17/2016

Monarchiczny Przegląd Tygodnia #17/2016

 Holenderska para królewska zaprasza prezydenta Grecji

Prezydent Prokopis Pavlopoulos odwiedzi Holandię w dniach 4-5 lipca. Prezydent zostanie podjęty przez króla Wilhelma Aleksandra oraz premiera Marka Rutte w Hadze. Wizyta ma przyczynić się do umocnienia związków między dwoma państwami.

Tiara dla papieża Franciszka

Przewodniczący parlamentu Macedonii Trajko Veljanovski wręczył papieżowi Franciszkowi I bogato zdobioną tiarę. Prezent miał podkreślić wagę wizyty z okazji zbliżającego się wspomnienia świętych Cyryla i Metodego. Papież przyjął prezent, choć nie założył go zgodnie podążając śladami swojego poprzednika, Pawła VI, który zrezygnował z noszenia tiary.

Król Rumunii i podatek za zamek

Zamek w Svarsin

Zamek w Svarsin, zdj. za: castlelifeblog.wordpress.com


Rumuńskie władze upominają się o podatki od nieruchomości, które król Michał I według nich winien zapłacić. Za posiadanie zamku w Svarsin i inne posiadłości król miałby zapłacić 4 miliony lei (ok. 1 miliona dolarów). Dom królewski wniósł o niepłacenie podatku, ze względu na fakt, że król jest weteranem wojennym. Ostatniego rumuńskiego monarchy broni także burmistrz Svarsina Ioan Vodicean, pomimo, że król płaciłby największe podatki w wiosce: „Niepłacenie tego podatku to jego prawo”. Księżniczka Małgorzata, która odziedziczy włości po 93letnim, ciężko chorym Michale I będzie musiała jednak zacząć płacić podatki.

Jordańska para królewska w Belgii

Królowa Rania, żona Abdullaha II, zdj. za: wikipedia

Królowa Rania, żona Abdullaha II, zdj. za: wikipedia

Król Abdullah II oraz królowa Rania rozpoczęli we wtorek trzydniową wizytę w Belgii. Zaproszona przez króla Filipa I para królewska odwiedziła m.in. Brukselę, Brugię i Leuven. Król Abdullah II odbył także oficjalną rozmowę z królem Filipem I oraz premierem Charlsem Michelem. Jordańskiemu monarsze towarzyszyli przy tym premier Abdullah Ensour, minister spraw zagranicznych Nasser Judeh, a także przewodniczący senatu, przewodniczący izby niższej, zastępca premiera, minister planowania i współpracy międzynarodowej oraz ambasador Jordanii w Brukseli.

Królowa otwiera brytyjski parlament

Zgodnie z tradycją królowa Elżbieta II otworzyła w tym tygodniu pierwsze posiedzenie brytyjskiego parlamentu. Zgodnie ze zwyczajem nowa sesja otwierana jest w maju bądź czerwcu, a otwarcie przebiega według ustalonego ceremoniału mającego upamiętnić historię brytyjskiej monarchii i parlamentaryzmu. Ceremoniał obejmuje m.in. przeszukanie piwnic by zapobiec powtórzeniu się Spisku Prochowego, wzięcie (obecnie jedynie ceremonialnego) „zakładnika”, który ma zapewnić bezpieczny powrót monarchy z możliwie wrogiego parlamentu, czy zatrzaśnięcie drzwi mające podkreślić niezależność parlamentu. Królowa odczytała także mowę otwierającą, w której podkreśliła, że rząd wykorzysta fakt rozwijającej się gospodarki oraz wzmocni wysiłki na rzecz obronności.

Dzień Konstytucji w Norwegii

We wtorek 17 maja miało miejsce narodowe święto Norwegii ustanowione by uczcić powstanie konstytucji podpisanej w 1814 roku w Eidsvoll. Choć Norwegia stała się niezależnym królestwem dopiero w 1905 roku, to obchody Dnia Konstytucji miały miejsce także w czasie jej unii ze Szwecją. Zgodnie z tradycją obchody rozpoczęte zostały paradą młodzieży szkolnej przed pałacem królewskim.

 

Brak komentarzy

zostaw komentarz