Zabrzmiały słowa hymnu akademickiego, chyba po raz pierwszy w tym sezonie we Wrocławiu, a na pewno po raz pierwszy w Królewskiej Akademii Biznesu i Dyplomacji. 12 września br. Królewska Akademia zainaugurowała swój rok akademicki i swoją działalność w ogóle, była to więc podwójna inauguracja. Cała uroczystość rozpoczęła się od Mszy św. w kościele pw. św. Piotra i Pawła, którą celebrował ks. Piotr Wawrzynek, podczas której chór Basilica Cantans, dyrygowany przez p. Mirosławę Jura – Żegleń, odśpiewał hymn Gaudeamus igitur.
Po Mszy św. zaproszeni goście, wykładowcy oraz studenci przeszli do budynku Centrum DAW na dalszą część uroczystości. Prezes Fundacji Korony Polskiej Jan Skowera, założyciela Akademii, powitał wszystkich przybyłych oraz gości, w tym Jego Ekscelencję Ks. Arcybiskupa Prof. Mariana Gołębiewskiego. Do zgromadzony przemówi Ks. Arcybiskup oraz przedstawiciel środowiska monarchistów, w którym powstała idea powołania Królewskiej Akademii, Starosta Warszawski Konfederacji Spiskiej p. Jacek Caba. Wyjaśnił on współczesne rozumienie „królewskości”, co najbardziej oddają słowa:
„Dziś to dopiero początek.
Po wielu miesiącach pracy i przygotowań rozpoczyna się ten nasz „królewski” proces edukacji. …
Edukacii w duchu i poszanowaniu naszych wspaniałych, narodowych idei.
Bez agresji!
Bez ksenofobii!
Bez nienawiści!
Ale z dumą! Z dumą i klasą!
To jest właśnie dzisiejsza „królewskość”.
„Królewskość” na miarę XXI wieku.
Taka, która zamiast zbroi ma czasem elegancki garnitur, czasem jeansy i t-shirt a zamiast szabli – laptopa.
Ale w sercu tę samą, wielką, wspaniałą Polskę.
Ta nowoczesna „królewskość” to nie stan urodzenia, ale stan umysłu.”
Trzecią i ostatnią częścią uroczystości inauguracyjnych Królewskiej Akademii była wspólna kolacja w Hotelu Tumskim. Po oficjalnych hymnach i mowach nastał czas na bezpośrednie rozmowy. Tak zakończyła się sobota, a w niedzielę od samego rana miały już miejsce pierwsze normalne wykłady i zajęcia. Jako pierwszy wykład wygłosił prof. Andrzej Czajowski z przedmiotu „Wstęp do nauki o państwie i prawie”.