Strona głównaAngliaMonarchiczny Przegląd Tygodnia #8/2014

Monarchiczny Przegląd Tygodnia #8/2014

korona

Czy królowa brytyjska abdykuje w święta?

Takie plotki krążą wśród środowisk dworskich. Plotki te są na tyle silne, że zanotowano wyjątkowo dużą ilość zakładów obstawiających taką możliwość. Mimo faktu, że niektórzy europejscy monarchowie niedawno abdykowali, to ustąpienie z tronu królowej brytyjskiej jest mało prawdopodobne. Za argumenty przeciw podaje się tu m.in. fakt, że królowa obiecała rządzić dożywotnio, czy to, że przemowa z okazji świąt jest nagrywana w otoczeniu osób, które łatwo mogłyby doprowadzić do wycieknięcia tej jakże ważnej informacji na zewnątrz przed oficjalnym ogłoszeniem do czego dom panujący nie chciałby dopuścić.

 

Głównodowodzący tajskiej armii wzywa do obrony monarchii

Generał Udomdej Sitabutr wezwał do przestrzegania obowiązującego prawa i wyrażenia poparcia dla tajskiej monarchii: „Proszę wszystkich Tajów o współpracę, o to by pomogli chronić monarchię”. Ostre egzekwowanie prawa lese majeste oraz apele armii związane są z kryzysem korupcyjnym trwającym już od pewnego czasu i ciężkim stanem zdrowia obecnego króla, Bhumibola Adulyadeja. Wydawałaby się rychła sukcesja i odsunięcie trzeciej żony następcy tronu destabilizuje i tak niestabilną po przewrocie wojskowym sytuację. Więcej na temat sytuacji w Tajlandii znajdziecie Państwo w poprzednich MPT.

charlene

Księżna Charlene

 

Księżna Monako zostaje w szpitalu

Po urodzeniu poprzez cesarskie cięcie bliźniąt księżna Monako najpewniej spędzi święta w szpitali. Dzieci są zdrowe, jednakże stan księżnej będzie musiał się poprawić zanim będzie mogła wrócić do domu.

 

Sondaż na temat ustroju Rumunii

Według przeprowadzonego przez Inscop sondażu 58.2% Rumunów wolałoby pozostać przy republikańskiej formie państwa, podczas gdy 20.4% chciałoby monarchii. Co ciekawe najwyższe poparcie dla idei monarchii odnotowano w grupie wiekowej 18-30, podczas gdy dla republiki była to grupa wiekowa powyżej 50 lat. Dodatkowo około 30% ankietowanych uważa, że sytuacja wyglądałaby lepiej gdyby monarchia została przyjęta zaraz po 1989, podczas gdy 24% uważa, że byłoby gorzej. Sondaż przeprowadzony był na grupie 1000 obywateli.

 

Król Bhutanu ostrzega przed korupcją

„Najbardziej prawdopodobnym zagrożeniem, które przewiduję dla rozwoju kraju jest korupcja” – powiedział 17 grudnia podczas obchodów narodowego święta król Jigme Khesar Namgyel Wangchuck. Szybki rozwój kraju oraz demokratyzacja zwiększyły prawdopodobieństwo wystąpienia sytuacji korupcjogennych. Monarcha Bhutanu odgrywa znaczną rolę dzięki swojemu autorytetowi i to właśnie przede wszystkim monarchia zajmuje się tu niedopuszczaniem do pojawiania się korupcji wśród oficjeli.

ks aleksander

Książę Aleksander wraz z małżonką

 

Wzrastają napięcia między Karadziordziewićami a rządem Serbii

Rząd Serbii kontynuuje politykę udawania, że monarchia w Serbii nigdy nie istniała oraz niezauważania, że potomkowie królów aktywnie działają w kraju. Do szeregu zniewag (więcej o nich w wywiadzie tutaj: LINK) dołączyły nowe, jak niezaproszenie rodziny królewskiej na obchody bitwy nad Kolubarą i nieujęcie w oficjalnym protokole obchodów. Problemy z rządem zostały ujęte w oficjalnym oświadczeniu domu królewskiego (LINK). Książę Aleksander działa aktywnie w kraju nie tylko pod względem kulturalnym (wystawy w pałacu królewskim, na które, nota bene, nie stawił się ani jeden przedstawiciel rządu), ale także gospodarczym, wspierając młodych przedsiębiorców. Te ostatnie wysiłki rozpoznane zostały także międzynarodowo – 16 grudnia książę otrzymał nagrodę na European Business Angels Investment Forum w Istambule.

 

 

 

Jako, że jest to ostatni MPT w tym roku, to pragnę złożyć serdeczne życzenia zdrowych i pogodnych świąt wszystkim Czytelnikom. Niech święta Bożego Narodzenia upłyną Państwu spokojnie, niezakłócone przez przyziemne problemy.
Jan Jakub Tyszkiewicz

Najnowszy komentarz

  • Dziękuję za ciekawe artykuły i życzę równie udanych w przyszłym roku.
    Niech święta miną Panu w rodzinnej atmosferze w zdrowiu a Nowy Rok niech będzie radosny.
    Mam wielką nadzieję , że w nowym roku dźwięki pańskiej pracy uda się połączyć środowiska monarchistyczne w jeden silny organizm. 🙂

zostaw komentarz