Strona głównaBelgiaMonarchiczny Przegląd Tygodnia #6/2014

Monarchiczny Przegląd Tygodnia #6/2014

Bhumibol Adulyadej

Król Bhumibol Adulyadej

 

Urodziny króla Tajlandii

Piątego grudnia król Tajlandii Bhumibol Adulyadej obchodził 87 urodziny. Jest obecnie najdłużej rządzącym monarchą na świecie, panującym już 68 lat. Król jest powszechnie poważany i wielbiony w całym kraju, o czym świadczą nie tylko tłumy oczekujące jego oficjalnego wystąpienia (anulowane ze względu na stan zdrowia), lecz także fakt utrzymania się na tronie pomimo 10 politycznych przewrotów.

 

 

 

Nie żyje królowa Belgii, Fabiola

Piątego grudnia umarła królowa Fabiola, wdowa po królu Baldwinie, bracie obecnego króla. Hiszpanka z pochodzenia, nie dała królowi Belgii potomstwa. Królową była od 1960, by odsunąć się w cień po śmierci małżonka w 1993. Umarła w wieku 86 lat.

 

Para cesarska oddaje cześć ofiarom Hiroszimy

Czwartego grudnia japońska para cesarska, po raz pierwszy od osiemnastu lat, oddała cześć ofiarom bomby atomowej zrzuconej przez USA w 1945 roku. Koronowane głowy Japonii spotkały się również z ludźmi, którzy przeżyli wybuch bomby atomowej, żyjącymi obecnie w domu opieki Yano Orizuruen. Wizytacja Hiroszimy jest częścią obchodów 70. rocznicy zakończenia wojny, która będzie miała miejsce w przyszłym roku. Para cesarska odwiedziła już także Okinawę i Nagasaki.

 

Jord

Od prawej: senator Saxy Chambliss, król Abdullah II, senator John McCain oraz senator Harry Reid

Jordania: więcej wsparcia od USA

W piątek król Abdullah II spotkał się z prezydentem USA w Białym Domu w celu wynegocjowania większego wsparcia dla Jordanii. Barack Obama od 2011 roku zwiększył pomoc przeznaczoną dla Jordanii niemal dwukrotnie ze względu na zaostrzenie się sytuacji w regionie. Dalsza pomoc ma przede wszystkim dotyczyć zwalczania Państwa Islamskiego, grożącego obaleniem monarchii i rekrutującego żołnierzy wśród jordańskiej młodzieży, islamskiego terroryzmu, a także wsparcia ekonomicznego. To ostatnie to próba zwalczenia bezrobocia wśród młodych, podatnych na radykalizację.

 

Czy królowa może wysłać kanadyjskie wojsko na wojnę?

Według Prokuratora Generalnego Kanady, mimo, że królowa jest głową państwa i głównodowodzącym kanadyjskiej armii, to nie ma ona prawa wysłać wojska na wojnę jedynie poprzez swą decyzję. Ta wypowiedź prokuratora ma zakończyć długą dysputę na temat roli królowej w Kanadzie, która toczyła się w kręgach wojskowych oraz na sądowych salach od wielu lat.

 

Książę Monako na aukcji dobroczynnej

Wraz ze swoją siostrą książę Monako pojawił się na aukcji dobroczynnej. Zyski ze sprzedanych dzieł sztuki przekazane zostaną na zwalczanie epidemii AIDS. Na aukcji nie mogła pojawić się małżonka księcia, będąca w zaawansowanej ciąży. Para książęca spodziewa się bliźniaków, które powinny urodzić się lada dzień.

 

ks aleks II serb

Książę Aleksander II

 

Książę Serbii dla dziennika „Danas”

Książę Aleksander II, prawowity następca tronu, udzielił wywiadu serbskiej gazecie „Danas”. Wyraża on w nim m.in. rozczarowanie postawą państwa serbskiego względem członków rodziny królewskiej oraz poparcie dla idei monarchii konstytucyjnej. Ustrój monarchii konstytucyjnej książę uznaje za najlepszy dla Serbii, głównie przez wzgląd na to, że monarcha jest w nim symbolem jedności, stabilizacji i kontynuacji.

Brak komentarzy

zostaw komentarz