Strona głównaOgólnaFelietonSuper serial „Korona”

Super serial „Korona”

Serial „Korona” (The Crown) opowiadający o historii panowania Królowej Elżbiety II, od Jej ślubu w 1947 roku do czasów współczesnych, udostępnia w Internecie firma Netflix, dla której ten serial jest realizowany.

Powstało wiele filmów na kanwie dziejów monarchii angielskiej, tej dawnej i współczesnej i zawsze jest to gwarancją sukcesu. Nie odwołując się do historii, przypomnę te najbardziej na czasie: „Jak zostać królem” czy „Królowa” (The Queen). W tym ostatnim w roli Elżbiety II wystąpiła fenomenalna Helen Mirren, tworząc niepowtarzalną kreację królowej. Trudno będzie każdej następnej aktorce, w tym również Claire Foy w roli  Elżbiety II w „Koronie”, dorównać Helen Mirren, a z pewnością powstanie jeszcze nie jedna ekranizacja poświęcona tej Wielkiej Monarchini.

Autorem scenariusza „Korony”, podobnie jak i „Królowej” jest Peter Morgan. Duch tekstu – scenariusza niby ten sam, a jednak konwencja filmu jakżeż inna. „Królowa” oddaje w pełni angielski klimat mentalności i sposobu zachowania. „Korona”, pomimo tego, iż jest to koprodukcja angielsko-amerykańska, jest bardziej charakterystyczna dla kina amerykańskiego, amerykańskiego luzu, sposobu bycia, mentalności. Zabieg ten wynika, być może, z potrzeby stworzenia obrazu „przyswajalnego” dla współczesnego odbiorcy. Trudno sobie wyobrazić taką „swobodę”, pokazaną na filmie, panującą na dworze angielskim w połowie XX wieku, skoro dzisiaj jej nie ma, czego dowodem są liczne wypowiedzi i komentarze pochodzące z samych kręgów rodziny królewskiej.

Chwała Internetowi, dzięki któremu takie dzieła jak „Korona” są dostępne polskiemu widzowi. Oficjalna telewizja, ta publiczna i prywatna, zdecydowanie unika tematów monarchicznych, obawiając się przeniesienia „zarazy” na politycznie „zdrowe” polskie społeczeństwo. Korzystajmy z Internetu, dopóki nie został jeszcze objęty cenzurą. Wszystko wskazuje na to, iż jest to nieunikniona przyszłość.

Jan Skowera

Najnowsze komentarze

zostaw komentarz