Strona głównaAngliaMonarchiczny Przegląd Tygodnia #36/2015

Monarchiczny Przegląd Tygodnia #36/2015

Belgijska księżniczka na czele misji handlowej

Księżniczka Astrid w Vancouver. Zdj. za: Pat McGrath

W tym tygodniu do zachodniej Kanady przybyła licząca ponad 200 osób delegacja handlowa z Belgii, na czele której stała księżniczka Astrid. Wizyta ta była elementem działań mających za zadanie jeszcze mocniejsze gospodarcze zbliżenie Kanady i Belgii, której inwestycje, według belgijskiego ambasadora, są mniej widoczne w Brytyjskiej Kolumbii i Albercie. Rządy stanowe także zacieśniły współpracę z Belgią, ponieważ widzą zalety otwarcia się na belgijską gospodarkę, która coraz bardziej stawia na wysoko rozwinięty przemysł farmaceutyczny, petrochemiczny oraz elektronikę.

Król Jordanii naciska na Palestynę

Król Abdullah II próbuje użyć swoich wpływów by wywrzeć nacisk na przywódcę Palestyńczyków Abbasa. Celem jordańskiego monarchy jest ograniczenie rosnącej fali przemocy i doprowadzenie do pokojowego rozwiązania konfliktu. Obawy króla nie tyczą się jedynie terytoriów spornych w Izraelu, lecz także jego własnego kraju. Wielu Jordańczyków jest pochodzenia palestyńskiego, więc Abdullah II obawia się eskalacji przemocy w granicach państwa. Narastający konflikt pomiędzy Izraelem i Palestyną sprawił, że odbyło się już jedno spotkanie dyplomatów w Wiedniu. Kolejne spotkanie z udziałem sekretarza Johna Kerrego, króla Abdullaha oraz prezydenta Abbasa odbędzie się za tydzień. Monarcha oraz amerykański sekretarz są w stałym kontakcie telefonicznym.

Rodzina wroga saudyjskiemu królowi

Ośmiu spośród dwunastych żyjących synów pierwszego króla saudyjskiego jest zdania, że obecnie rządzący król Salman nie powinien być u władzy. Ci mający mocną pozycję polityczną książęta z chęcią pozbawiliby aktualnego monarchę władzy. Po stronie książąt stoją muzułmańscy duchowni, których poparcie jest kluczowe w Arabii Saudyjskiej, szczególnie w przypadku zmiany monarchy. Niepopularne posunięcia króla Salmana, zarówno w polityce zagranicznej, jak i wewnętrznej, mogą niedługo doprowadzić do eskalacji dynastycznego konfliktu. Plotki o tym jakoby Salman cierpiał na chorobę Alzheimera nie pomagają. Wielu podejrzewa, że ostatecznie król zostanie pozbawiony władzy bez użycia przemocy, podobnie jak odsunięty został niegdyś król Saud.

Król Hiszpanii przestrzega przed podziałami

Król Filip 23 października wygłosił przemową, w której poruszał m.in. temat separatyzmu. Choć nie wymienił z nazwy Katalonii, to wiadomo, że mowa dotyczyła właśnie tego kraju. Separatyści, którzy otrzymali tam w wyborach lokalnych 48% głosów stanowią poważną siłę, a głowa lokalnego rządu, Artur Mas, obiecał, że poprowadzi Katalonię do niepodległości. Król przestrzegał w przemowie, że nie należy „budować murów z pomocą emocji”, a podziały „zubażają i izolują”. Władza centralna jest przeciwna dążeniom niepodległościowym Katalonii, która mając własny język i stosunkowo mocną gospodarkę, jest cennym obszarem.

Królowa brytyjska przyjmuje chińską delegację

xi jinping elizabeth

Przewodniczący Xi Jinping z królową Elżbietą II na oficjalnym bankiecie.

Do Wielkiej Brytanii przybył w tym tygodniu na kilkudniową wizytę przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping. Wizyta jest odpowiedzią na niedawne odwiedziny księcia Wilhelma w Chinach i dowodem na zbliżanie się obu państw. Na oficjalnym bankiecie królowa przyjęła Jinpinga wraz z małżonką i delegacją oraz wygłosiła mowę. Podkreśliła w niej postępy we wzajemnych relacjach poczynione w tym roku, a także poruszyła temat reform mających miejsce w Chinach zaznaczając konieczność wyznaczenia jasnego ich celu.

Duńska para królewska w Indonezji

W dniach 21-24 października miała miejsce oficjalna wizyta królowej duńskiej Małgorzaty wraz z księciem małżonkiem w Indonezji. Jej celem było przede wszystkim umocnienie więzów gospodarczych, przede wszystkim jeśli chodzi o kwestie dotyczące morza oraz przemysłu. Po uroczystym przyjęciu w Jakarcie para królewska odwiedzi kilka lokalnych firm oraz muzeów, a także weźmie udział w licznych seminariach i konferencjach. Była to pierwsza w historii oficjalna wizyta duńskiego monarchy w Indonezji.

Brak komentarzy

zostaw komentarz