Strona głównaOgólnaMonarchistyczny przegląd tygodniaMonarchiczny Przegląd Tygodnia #14/2016

Monarchiczny Przegląd Tygodnia #14/2016

Król Hiszpanii po raz kolejny rozmawia z partiami

Król Filip VI we wtorek ogłosił, że rozpocznie kolejną serię spotkań z przedstawicielami parlamentarnych partii politycznych, by umożliwić utworzenie koalicji. Król spotka się osobno z liderami partii by pomóc im dojść do porozumienia. Według oficjalnego oświadczenia, jeśli partie nie będą w stanie wysunąć kandydata na premiera, który uzyska poparcie parlamentu, to król go rozwiąże i zwołane zostaną nowe wybory.

Norweska księżniczka w Tanzanii

Księżna Mette-Marit w Tanzanii. Zdj. za: royalcourt.no

Księżna Mette-Merit w Tanzanii. Zdj. za: royalcourt.no

Księżna Mette-Merit wraz z przedstawicielami agendy ONZ odwiedziła w ubiegłym tygodniu Tanzanię. Głównym celem jej podróży była wizytacja placówek zwalczających problemy HIV i AIDS, w tym kliniki PASADA oraz organizacji działających na rzecz uświadamiania ludności co do natury problemu.  Księżna odwiedziła także Stepping Stones Community of Practice, organizację młodzieżową pomagającą m.in. nabywać przydatne umiejętności młodym ludziom.

Nowa strona internetowa bawarskiego domu królewskiego

Na nowej stronie rodu Wittelsbachów opisano jego historię i genealogię. Ważniejsze postacie mają także swoje biogramy. Rozpisane zostały też linia królewską i książęcą, ze szczególnym uwzględnieniem XX wieku oraz współczesności. Ostatni faktyczny król Bawarii nigdy nie zrzekł się tronu, a jego potomkowie mają do niego dalej prawo, co podnoszone jest przez niektóre związane z Bawarią organizacje monarchistyczne i separatystyczne. Stronę można znaleźć pod tym adresem: www.haus-bayern.com

O próbach monarchistycznego puczu w Bawarii poczytać mogą Państwo tutaj: LINK.

Król Jordanii przyjmuje amerykańskiego dowódcę

W środę król Abdullah II przyjął w Ammanie amerykańskiego szefa sztabu generalnego generała Josepha Votela. Według Jordańskiej Agencji Prasowej na spotkaniu omawiane były problemy zarówno międzynarodowe jak i regionalne. Król oraz generał wzięli potem udział w ćwiczeniach wojskowych obejmujących walkę w terenach zabudowanych.

Król Arabii Saudyjskiej w Turcji

W ubiegłym tygodniu król Salman spotkał się z prezydentem Erdoganem w Ankarze. Według obserwatorów może być to kluczowy moment w odwrocie Turcji od swoich tradycji sekularnych oraz zwróceniu się ku sunnizmowi. Głównym celem spotkania dla saudyjskiego króla może być nie tylko umocnienie relacji z Turcją, ale także próba przekonania prezydenta to obecnych władz Egiptu. Monarcha wziął także udział w dwudniowym szczycie Organizacji Współpracy Islamskiej w Istambule. Jego głównym tematem były regionalne konflikty takie jak ten mający miejsce w Palestynie, czy Jemenie.

Król Jordanii odnowi Bazylikę Grobu Świętego

Bazylika Grobu Świętego w Jerozolimie. Zdj. za: Wikipedia

Bazylika Grobu Świętego w Jerozolimie. Zdj. za: Wikipedia

Król Abdullah II ogłosił, że grób Jezusa umiejscowiony w Bazylice Grobu Świętego w Jerozolimie zostanie odnowiony z jego własnych, osobistych funduszy. Ród Haszymidów, z którego pochodzi monarcha tradycyjnie jest opiekunem miejsc świętych dla chrześcijan i muzułmanów w Ziemi Świętej. Patriarcha Jerozolimy, Palestyny oraz Jordanii Theophilos podziękował królowi i podkreślił wagę wsparcia dynastii Haszymidów. Przekazane pieniądze są efektem umowy zawartej między Abdullahem II, patriarchą Theophilosem, Armeńskim Patriarchatem Jerozolimy oraz misją franciszkańską w Ziemi Świętej.

Brak komentarzy

zostaw komentarz