Strona głównaAngliaMonarchiczny Przegląd Tygodnia #6/2016

Monarchiczny Przegląd Tygodnia #6/2016

Król Hiszpanii wyznacza kandydata na premiera

Pedro Sanchez, lider hiszpańskiej Partii Socjalistycznej

Pedro Sanchez, lider hiszpańskiej Partii Socjalistycznej, zdj. za: Wikipedia

Król Filip VI wyznaczył Pedro Sancheza, lidera Partii Socjalistycznej, na kandydata na premiera. W odróżnieniu od Mariana Rajoya, byłego premiera i lidera Partii Ludowej, Sanchez przyjął nominację i podjął się próby utworzenia rządu. Nowy kandydat oświadczył, że tworząc rząd nie włączy do niego Partii Ludowej. Oznacza to, że będzie musiał zawrzeć koalicję z lewicową Podemos oraz którąś z mniejszych partii, co nie będzie łatwe ze względu na poważne różnice programowe (partia Podemos popiera m.in. referendum w sprawie niepodległości Katalonii). Kryzys polityczny w Hiszpanii trwa już ponad 6 tygodni, a król musiał z tego powodu nawet odwołać swoją wizytę w Wielkiej Brytanii. Jeśli rząd nie zostanie w najbliższym czasie utworzony, to zwołane zostaną ponowne wybory.

Królowa Holandii odwiedzi Pakistan

W następnym tygodniu królowa Maksima uda się w podróż do Pakistanu. Jako Sekretarz Generalny do spraw Inkluzji Finansowej i Rozwoju ONZ spotka się z szefem pakistańskiego banku centralnego by pomóc w realizacji postanowień mających na celu inkluzję finansową (czyli m.in. zachęcenie większej części populacji do korzystania z systemu bankowego). Podobne wizyty królowa odbyła już m.in. w Bangladeszu, Birmie, Chinach, czy Kolumbii.

Książę Walii ogranicza zaangażowanie w akcjach charytatywnych

Książę Karol oświadczył, że nie będzie mógł już poświęcać organizacjom charytatywnym, z którymi współpracuje tyle uwagi co kiedyś. Także odnosząca duże sukcesy książęca organizacja Prince Trust została przygotowana do działania bez zaangażowania ze strony następcy tronu. Według źródeł z pałacu książę Karol przygotowuje się do swojej przyszłej roli, czyli do objęcia tronu.

Król Jordanii w Wielkiej Brytanii i Irlandii

Król Abdullah II

Król Jordanii Abdullah II

W tym tygodniu król Abdullah II odwiedził Londyn, gdzie spotkał się z premierem Davidem Cameronem oraz Dublin gdzie odbył rozmowę z prezydentem Higginsem. Na obu spotkaniach poruszany był przede wszystkim temat uchodźców oraz terroryzmu. W Londynie król naświetlił konieczność pomocy jego królestwu z rosnącą liczbą uchodźców, którzy obciążają Jordanię i jej infrastrukturę na niespotykaną skalę. Monarcha został zapewniony, że Unia Europejska przeznaczy 2,2 mln euro na wsparcie państwa, a Cameron obiecał, że będzie naciskał na unijnych oficjeli by ułatwiona została wymiana handlowa, co ma pomóc jordańskiej gospodarce. W Irlandii Abdullah II dyskutował z prezydentem Higginsem także o konieczność zakończenia konfliktu palestyńsko-izraelskiego. Prezydent Irlandii zapewnił swoje poparcie dla koncepcji dwupaństwowej proponowanej przez króla. Zapowiedziane zostało także wzmocnienie więzi bilateralnych m.in. w walce z ekstremizmem i terroryzmem.

Brak komentarzy

zostaw komentarz